Bundesliga : Σπουδαίο διπλό της Βέρντερ στο MEWA Arena, πρώτη νίκη για την Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη

Η Βέρντερ Βρέμης πέτυχε την πρώτη φετινή νίκη της, επικρατώντας στην έδρα της Μάιντς με 2-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga, αγωνιζόμενη μάλιστα στο τελευταίο ημίωρο με δέκα παίκτες!

Στο 8ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Ντακς, η Μάιντς ισοφάρισε με τον Γιάε Σουνγκ (27′) και οι «πράσινοι» της Βρέμης έμειναν με δέκα παίκτες από το 60ό λεπτό, λόγω αποβολής του Φριντλ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά για το γκολ της νίκης, αλλά η Βέρντερ το πέτυχε τελικά με τον Κον στο 69ο λεπτό και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Νωρίτερα, την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν πανηγύρισε και η Άουγκσμπουργκ, η οποία επικράτησε στην έδρα της με 3-1 της Ζανκτ Πάουλι, έχοντας βασικό τον Δημήτρη Γιαννούλη (αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό), αφήνοντας την ομάδα του Αμβούργου στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς κανένα βαθμό στο ενεργητικό της. Για τους φιλοξενούμενους ο Μανώλης Σάλιακας ήταν στον πάγκο και μπήκε ως αλλαγή στο Β’ ημίχρονο.