LaLiga : Αυτή τη φορά δεν γκέλαρε η Ρεάλ (vid)

Μετά από δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες στο ξεκίνημα της φετινής LaLiga, η Ρεάλ ήταν πιο προσεκτική και πέρασε με το διπλό από το Σαν Σεμπαστιάν.

Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να βρουν γκολ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η «βασίλισσα» και με δύο πέναλτι πήρε το τρίποντο.

Οι Βάσκοι στο 25′ είχαν το πρώτο δοκάρι με τον Σούτσιτς, ενώ στο 29′ ο Ρούντιγκερ απείλησε για τη Ρεάλ. Ο Μπέκερ λίγο μετά βρήκε χώρο, σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά οι Βάσκοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Κούμπο και στο 46′ η Σοσιεδάδ είχε τρίτο δοκάρι με τον Σούτσιτς.

Παρόλα αυτά η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα στο 58′. Ο Γκιουλέρ έκανε ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε σε χέρι αντίπαλου ποδοσφαιριστή και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Βινίσιους ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Στο 70′ η Σοσιεδάδ είχε νέα καλή στιγμή για την ισοφάριση, αλλά ο Κουρτουά είπε «όχι» στην κεφαλιά του Αγιέρ. Έπειτα από πέντε λεπτά η Ρεάλ ξανά από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το δεύτερο γκολ και… καθάρισε τη νίκη. Αυτή τη φορά ο Εμπαπέ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 από τα έντεκα βήματα.