LaLiga : Γκολ με το… τσουβάλι στο Montilivi η Μπαρτσελόνα, σκόραρε ο Δουβίκας στο 3-1 της Θέλτα (vids)

Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Χιρόνα, την οποία νίκησε με 4-1 στο ντέρμπι της Βαρκελώνης για την 5η αγωνιστική της La Liga.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε νωθρά και από τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν είχαν πολλές φάσεις. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία οι «μπλαουγκράνα» άνοιξαν το σκορ στο 30′ με τον Γιαμάλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας για το 1-0. Επτά λεπτά μετά ο ίδιος σκόραρε και το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια η Χιρόνα ανέβηκε αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Μπαρτσελόνα έκανε το 3-0. Ο Όλμο από πλάγια θέση βρέθηκε μόνος, έκανε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το τρίτο γκολ των «μπλαουγκράνα».

Οι παίκτες του Φλικ όμως δεν κατέβασαν ρυθμό και μετά από δύο καλές φάσεις, έκαναν το 4-0 στο 64ο λεπτό. Ο Πέδρι μετά από τρομερή ασίστ του Κασάδο, πέρασε τον τερματοφύλακα και πέτυχε το τέταρτο γκολ της Μπαρτσελόνα. Ο Στουάνι στο 80′ σε κενή εστία πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Χιρόνα και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Μπιλμπάο σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 3-2 στην έδρα της Λας Πάλμας, αν και έπαιζε από το 56′ με δέκα παίκτες.

Η Αθλέτικ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και απείλησε με τον Γκουρουθέτα στο 4′. όμς δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν διπλή χαμένη ευκαιρία με τους Μολέιρο και Ροντρίγκεθ και τον τερματοφύλακα Αγκιρεθαμπάλα να κρατά το μηδέν.

Στο 7′ μετά από ωραία ενέργεια του Ινιάκι Γουίλιαμς, ο Σανθέτ άνοιξε το σκορ (0-1) για τους φιλοξενούμενους. Στο ημίωρο πρωταγωνιστής και παίκτης που έδωσε την ασίστ ήταν και πάλι ο Ινιάκι, μετά την πάσα του οποίου ο Νίκο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 0-2 σκοράροντας για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα.

Στο 56′ αποβλήθηκε ο Χαουρεγίθαρ και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν με υπέροχο γκολ του Ραμίρες σε 1-2. Από το λάθος της άμυνας της Λας Πάλμας ο Παρέδες έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Μπιλμπάο στο 76′. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Άλεξ Μουνιόθ με κεφαλιά στο 83ο λεπτό.

Με τον Δουβίκα να έρχεται από τον πάγκο και να επιτυγχάνει το πρώτο του φετινό γκολ, η Θέλτα είχε εύκολο έργο απέναντι στη Βαγιαδολίδ την οποία νίκησε 3-1.

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τη Βαγιαδολίδ να μην απειλεί και τη Θέλτα όποτε ανέβαζε ρυθμό να βρίσκει γκολ. Στο 22′ με ωραία ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35′ ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά συμπλήρωσε την προσπάθεια του Άσπας για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Μόρο σκόραρε στο 50′ για να δώσει ελπίδες στη Βαγιαδολίδ, με τον Δουβίκα να έρχεται από τον πάγκο στο τελευταίο 20λεπτο και να γίνεται σημείο αναφοράς. Ο Έλληνας φορ έχασε δύο ευκαιρίες στο 72′ και το 77′, αλλά στο πρώτο των καθυστερήσεων πρόλαβε τον Χάιν και έγραψε το τελικό 3-1, με το πρώτο δικό του για φέτος. Η Βαγιαδολίδ έπαιζε με 10 παίκτες από το 81′ λόγω αποβολής του Μαρτίν με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.