Στο πιο παραγωγικό ματς της αγωνιστικής, η μπίλια έκατσε στο… ασπρόμαυρο! (vids)

Σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ, η δεύτερη στο πρωτάθλημα, που τον φέρνει στην 4η θέση και στο -3 από την κορυφή! Πρώτη ήττα για τον Άρη φέτος, που έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 2-1.

Μετά από χορταστικό παιχνίδι στο οποίο “έβρεξε” γκολ και μήκαν τρία πέναλτι, οι Κρητικοί “λύγισαν” με 3-2 τον Άρη για την 4η αγωνιστική της Super League και πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Με δυο πέναλτι του Μορόν μείωσαν οι Θεσσαλονικείς οι οποίοι μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Αstera AKTOR έμειναν για ένα ακόμη ματς μακριά από τη νίκη.

“Έσπασαν” καρδιές στα τελευταία λεπτά, με τον ΟΦΗ να αντέχει στην πίεση του Άρη και να παίρνει σπουδαίο τρίποντο ενόψει της συνέχειας! Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα του Δέλλα έφτασε τους 7 βαθμούς και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ισοβαθμώντας με την ΑΕΚ που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Με το… καλημέρα στο ματς ο Άρης “άγγιξε” το 0-1 κόντρα στον ΟΦΗ στο 6ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Σίστο ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ που εξαπέλυσε από τα αριστερά είδε τη μπάλα να μην του κάνει το… χατίρι και να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του ΟΦΗ να απειλήσει με σουτ του Φούντα το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, τόσο ο ρυθμός γινόταν ολοένα και καλύτερος και οι γηπεδούχοι έπαιρναν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσαν κινδύνους στα αντίπαλα καρέ. Στο 11ο λεπτό, οι Κρητικοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Γιουνγκ ο οποίος μετά από μπαλιά του Σενγκέλια εκτέλεσε εξ’ επαφής από τη μικρή περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και χάθηκε η ευκαιρία για γκολ.

Ο ΟΦΗ έδειχνε μεγαλύτερη σταθερότητα στον αγωνιστικό χώρο και πήγαινε σε λογικές επιθέσεις build-up, ενώ από την άλλη οι Θεσσαλονικείς αν και πίεζαν δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 19ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα στο ματς καθώς ο οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Νους από τον Μοντόγια. Ο Γιουνγκ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα 11 βήματα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0.

Ο ρυθμός στο ματς ήταν αρκετά καλός, ο ΟΦΗ “χτυπούσε” κυρίως από τη δεξιά πλευρά του Άρη, ενώ οι παίκτες του Δέλλα είχαν “κλείσει” καλά τον Μορόν ο οποίος έμοιαζε βραχυχυκλωμένος επιθετικά και δεν είχε καταφέρει να φανεί απειλητικός. Μπορεί οι “κίτρνοι” να έπαιρναν ανά διαστήματα την μπάλα όμως δεν έκαναν ορθολογικές επιθέσεις, σε αντίθεση με τους Κρητικούς που έδειχναν να έχουν τα ηνία.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ οπισθοχώρησε, ο Άρης πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ο Μορόν πήρε… μπρος φτάνοντας γρήγορα σε δυο τελικές σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 50′ απείλησε με διαγώνια σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Χριστογεώργος, ενώ στο 51′ “χτύπησε” ξανά με άστοχη κεφαλιά μετά από γέμισμα του Σαβέιρο.

Στο 57΄ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 68΄πέναλτι για τον Άρη μετά από χέρι του Χατζηθεοδωρίδη. Την εύστοχη εκτέλεση ανέλαβε ο Λορέν Μορόν ο οποίος μείωσε για το 2-1.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 72΄για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Μόντσου εκτέλεσε φάουλ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά, όμως αστόχησε.

Στο 80′ τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σαβέριο από αριστερά μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 82΄φοβερό γκολ για τους Κρητικούς με τον Σαλσέδο, ο οποίος με σουτ-κεραυνό έκανε το 3-1.

Στο 87΄πέναλτι για τον Άρη, για το μαρκάρισμα του Χατζηθεοδωρίδη πάνω στον Μορόν. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Ισπανός ο οποίος εύστοχα μείωσε σε 3-2.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας) : Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Αποστολάκης (78΄Κουτενάκης), Μπαΐνοβιτς, Νους (73΄Σαλσέντο) Φούντας (73΄Μπάκιτς), Σενγκέλια (90+1΄Ριέρα), Γιουνγκ (90+1΄ Καραχάλιος)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (74΄Βέλεθ), Μοντόγια, Σιφουέντες (89΄ Σαμόρα), Νταρίντα (64΄Μόντσου), Σίστο (64΄Φετφατζίδης), Γκαρθία, Ντιαντί (46΄Σαβέριο), Μορόν.