Bundesliga : Η Μάιντς πήρε τη ματσάρα κόντρα στην Άουγκσμπουργκ του Γιαννούλη (vid)

“Έσπασε το ρόδι” στη φετινή Bundesliga η Μάιντς και μάλιστα με “διπλό” σε μια έδρα ανταγωνίστριας ομάδας.

Σε ένα πολύ ωραίο και χορταστικό παιχνίδι, η ομάδα του Μπο Χένρικσεν επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-2 της Άουγκσμπουργκ, ένα σκορ όμως που είναι μαγική εικόνα, αφού με πέντε τελικές πήρε τη νίκη, ενώ η αντίπαλος της είχε 33.

Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και έχοντας και τον γκολκίπερ τους σε μεγάλη βραδιά πήραν το διπλό.

Όσο το παιχνίδι πλησίαζε στο φινάλε του η Άουγκσμπουρκ αύξανε την πίεση της στην περιοχή της Μάιντς, αλλά ο Τσέντερ με σπουδαίες αποκρούσεις κράτησε το 3-2 για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για πέναλτι πάνω στον Σλότερμπεκ, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR το πήρε πίσω και έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Αυτή η απόφαση για το πέναλτι, όμως, άναψε τα αίματα και η ένταση συνεχίστηκε μετά το φινάλε με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται με πολύ έντονο τρόπο.