Εντυπωσιακός ο ΟΦΗ στο τουρνουά της Βοϊβόντινα!

Με εντυπωσιακό τρόπο, ξεκίνησε τη σεζόν ο ΟΦΗ!

Πέτυχε σπουδαία νίκη, στο Νόβι Σαντ επί της διοργανώτριας Βοϊβόντινα με 3-0 στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Memorijal Velikana”. Αυτή, ήταν και η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη τοων Κρητικών-έστω και σε φιλικό παιχνίδι-καθώς η κρητική ομάδα, αγωνίζεται για πρώτη φορά, εκτός συνόρων.

Αν αναλογιστεί κανείς, ότι η αντίπαλος του ΟΦΗ, είναι από τις κορυφαίες ομάδες της Σερβίας, παίζει στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και είναι έτοιμη την επόμενη εβδομάδα να ξεκινήσει τα επίσημα παιχνίδια, αντιλαμβάνεται κανείς, την επιτυχία του ΟΦΗ, ο οποίος μετράει μόλις 15 μέρες προετοιμασίας.

Σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, εντυπωσίασε με την εμφάνιση της, δείχνοντας με το καλημέρα της σεζόν, ότι η φετινή χρονιά, μπορεί να είναι όπως την ονειρεύονται οι άνθρωποι της ομάδας.

Ο ΟΦΗ είχε μια μαγική τριπλέτα στην επίθεση (Μάκινεν 18, Μιχαίλοβιτς 17, Φορμέλα 13), αλλά και ένα σπουδαίο κουμανταδόρο (Λέτσκοφ), ο οποίος καθοδήγησε ιδανικά τους συμπαίκτες του, σε όλο το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και στα τρία σετ, από τη νεανική και ταλαντούχα ομάδα της Βοϊβόντινα, η οποία όποτε έβαζε πίεση στον ΟΦΗ, είχε την εμπειρία και τον τρόπο, να ξεφύγει και να πάρει το σετ.

Ο ΟΦΗ είχε 8 άσσους με τον Μιχαΐλοβιτς (5) και τον Μάκινεν, να δημιουργούν μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των αντιπάλων.

Στο πρώτο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 8-12 με κεραυνό του Μιχαΐλοβιτς, μπήκε με 17-21 και 19-23 με Μιχαΐλοβιτς και Φορμέλα στην τελική ευθεία του σετ, το οποίο κέρδισε τελικά πιο δύσκολα απο ότι φαινόταν με 23-25 με κερδισμένο μπλοκ άουτ από τον Μάκινεν και αφού είχαν προηγηθεί δυο ταιμ-άουτ από τον Καλμαζίδη, καθώς οι Σέρβοι πλησίασαν σε 21-23 και 23-24.

Στο δεύτερο σετ, η Βοϊβόντινα , ξεκίνησε καλύτερα (12-7), αλλά ο ΟΦΗ βρήκε γρήγορα ρυθμό, ισοφάρισε 13-13 και 18-18, με τους Μιχαΐλοβιτς, Μάκινεν, Φορμέλα, να κάνουν ένα επιθετικό κρεσέντο.

Με το σερβίς του Μάκινεν, ο ΟΦΗ πήρε το πάνω χέρι στο σετ (20-22), ο έμπειρος Ανδρεάδης, έφερε το πρώτο σετ μπολ (21-24) για να τελειώσει εντυπωσιακά το σετ ο Μιχαΐλοβιτς, με κεραυνό από τη γραμμή του σερβίς (22-25).

Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ με δυο συνεχόμενους άσους του Μιχαΐλοβιτς, πέρασε με 11-15, ενώ προηγήθηκε με 13-17, 18-20 και 21-24, ελέγχοντας ουσιαστικά το σετ, με τον Μάκινεν να καρφώνει στο ματς μπολ για το 23-25 και να χαρίζει στον ΟΦΗ, την καθαρή νίκη με 0-3.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 23-25.

ΟΦΗ (Καλμαζίδης): Μάκινεν 18 (18/31, 3 άσους, 67% υπόδοχή), Ράμος 1 (1/4), Ανδρεάδης 4 (4, 4/6, 1 μπλοκ), Φορμέλα 13 (13/28, 65% υποδ.), Μιχαήλοβιτς 17 (17, 17/31, 5 άσους), Λέτσκοφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μιχελάκης (λ, 69% υποδ. 25% άριστες), Μπαρτακτζιάν, Γκόνας, Ρουμελιωτάκης.

*Την Παρασκευή (20/9) ο ΟΦΗ αγωνίζεται με τη δευτεραθλήτρια Ρουμανίας Αρκάντα (Παρασκευή 20/9, 4.30μμ) και ακολουθεί το παιχνίδι με την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας Λέφσκι (Σάββατο 21/9, 4.30μμ).