Άκρως παραγωγικός ο Ατρόμητος, 4-2 τη Λαμία

Εντυπωσιακό ματς στο Περιστέρι, με έξι γκολ και ποικιλία στους σκόρερς, κυρίως για τον ουσιαστικό και άκρως εντυπωσιακό κατά διαστήματα Ατρόμητο.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία “διέλυσε” με 4-2 τη Λαμία για την 5η αγωνιστική της Super League έχοντας σκόρερ τους Καρλίτος, Μπακού, Φαν Βέερτ, Αθανασίου. Οι Φθιώτες μείωσαν με τον Ραντόνια, ενώ αυτογκόλ έβαλε ο Χουτεσιώτης.

Οι Περιστεριώτες σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και έφτασαν στην 4η θέση με 8 βαθμούς.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να έχει η Λαμία καθώς μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Καρλίτος πήρε την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή, κινήθηκε παράλληλα με το τέρμα αποφεύγοντας τέσσερις αντιπάλους για να ελευθωθεί και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να βάλουν ένα ακόμα γκολ. Στο 28′ ο Αθανασίου έκανε το σουτ και ο Κόστιτς έδιωξε με δυσκολία. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε σωτήρια επέμβαση και στο 30′ σε σουτ του Γιουμπιτάνα.

Στο 39′ ο Ατρόμητος είχε την αναγκαστική αλλαγή του Καρλίτος, εκ των κορυφαίων παικτών του, λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό προσαγωγό.

Και αφού οι Περιστεριώτες δεν βρήκαν δεύτερο γκολ στις ευκαιρίες που έκαναν η Λαμία τους “τιμώρησε”. Στο 40′ ο Ραντόνια με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ο Ατρόμητος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ενέργεια και πίεσε τη Λαμία για να βρει γρήγορα δεύτερο γκολ. Ήταν το 50ό λεπτό όταν ο Μπακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 68′ ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να έκανε ό,τι ήθελε στο παιχνίδι.

Την υπογραφή του στη δίκαιο νίκη που σημείωσε ο Ατρόμητος έβαλε και ο Φαν Βέερτ στο 70′, ο οποίος με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ουεντραόγκο.

Για να έρθει ο Αθανασίου στο 77′ να σκοράρει δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στον Ατρόμητο, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε τρία γκολ και είχε ένα δοκάρι.

Στο φινάλε του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 89′ η Λαμία μείωσε σε 4-2. Μετά από κεφαλιά του Ενρίκες, ο Χουτεσιώτης πήγε να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά στη δεύτερη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, για το αν η μπάλα πέρασε όλη τη γραμμή και το γκολ τελικά μέτρησε.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία) : Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου (81΄Βρακάς), Ουέντραογκο, Τσιγγάρας (81΄Τσακμάκης), Μπακού (80΄Έντερ), Γιουμπιτάνα (66΄ Μίχορλ), Ουάρντα, Καρλίτος (λ.τ. 39′ Φαν Βερτ)

Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς) : Κόστιτς, Σάντμπεργκ (46΄ Μπίκοβ), Κορνέζος (74΄Σιμόνι), Λέο, Ραντόνια, Γιαννούτσος, Νούνιες, Ρινγκ, Φουρτάδο (80΄Σαραμαντάς), Μέκιτς (56΄Ενρίκε), Βλαχομήτρος (57΄Γκουίντο)