Serie A : Μεγάλο διπλό της Κόμο στο Gewiss! (vid)

Η Κόμο φύλαγε την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A κόντρα στην κάτοχο του Europa League, Αταλάντα και μάλιστα εκτός έδρας!

Η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγας πέτυχε επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε 12 λεπτά στην αναμέτρηση που έριξε την “αυλαία” της 5ης αγωνιστικής της Serie A στο εξ αναβολής παιχνίδι που δεν ξεκίνησε χθες (24/09) λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, αλλά και την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας. Στο 18′ η Αταλάντα με ωραία ενέργεια του Ζαπακόστα άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι και μέχρι την ανάπαυλα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Κόμο, παρά μόνο στο 34ο λεπτό με τον Κουτρόνε να βλέπει τον Καρνεσέσι να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε εντυπωσιακά για την Κόμο η οποία μέσα 12 λεπτά σημείωσε τρία τέρματα και έφερε “τούμπα” το ματς. Το 1-1 ένα λεπτό μετά την επανέναρξη του ημιχρόνου έκανε ο Στρεφέζα, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Κολάσινατς έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Ο Φαντέρα στο 58′ κατάφερε με ωραία ενέργεια να κάνει το 1-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το μόνο που κατάφεραν ο γηπεδούχοι είναι να μειώσουν με τον Λούκμαν στις καθυστερήσεις, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.