Γ Εθνική : Μοιρασιά από τα 11 βήματα στα Τρίκαλα Ημαθίας

Δεν ανέδειξε νικητή το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής στη Γ Εθνική.

Στο ουδέτερο γήπεδο των Τρικάλων Ημαθίας, εκεί όπου η ΕΠΟ όρισε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού Βόλου με την ΑΕ Αλεξάνδρειας (αμφότερες νεοφώτιστες στην κατηγορία), το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα από τα 11 βήματα, με τους Γκουντρουμπή και Λίτσι να είναι οι σκόρερ για τις δύο ομάδες.

Για 45 λεπτά, οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με πολλές δυνατές μονομαχίες και αρκετές διακοπές. Στο διάστημα αυτό δεν καταγράφηκε καμία σημαντική ευκαιρία στις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕ Αλεξάνδρειας μπήκε πιο επιθετικά στο ματς και στο 49′ ο Πιπιλιάρης βρέθηκε σε καλή θέση στα αριστερά, πλάσαρε στη γωνία αλλά ο Σιδεράκης έβαλε το πόδι και απέκρουσε.

Στο 61′ ξανά οι “πράσινοι” στο προσκήνιο, ο Λίτσι δοκίμασε το πόδι του από μακριά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πιο καλή στιγμή όμως καταγράφηκε τρία λεπτά μετά, όταν ο Βλάχος εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Λίτσι ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε άλλον ρυθμό στο διάστημα αυτό, και στο 66′ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει σε μια φάση διαρκείας, όταν ο Γκουντρουμπής πάσαρε στον Παπακώστα και τελευταίος πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 70ό λεπτό, ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσιρίδη, σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Παπαδάκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουντρουμπής, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Τόλιου για το 1-0.

Στο 77′ ο Κατσαγεωργίου μπήκε απειλητικά στα καρέ των φιλοξενούμενων, πάσαρε παράλληλα στον Γκουντρουμπή ο οποίος από καλή θέση, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Βλάχος έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, πλησίασε κοντά στην εστία αλλά το γύρισμα που έκανε απέκρουσε με τα πόδια ο Σιδεράκης.

Με την εκτέλεση κόρνερ, ο Δημόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και δέχτηκε το μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα ο ρέφερι Παπαδόπουλος να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αποστόλης Λίτσι ο οποίος ισοφάρισε γα την ομάδα του (1-1).

Στο 87′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα. Ο Ματέα έκανε την κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Γκουντρουμπής θέλησε να πλασάρει αλλά έβαλε πολλή δύναμη στην μπάλα η οποία κατέληξε ψηλά άουτ.

Ολυμπιακός Βόλου (Στέλιος Αρσένος) : Σιδεράκης, Ζέρης, Καμπέρης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Αναστασίου (51′ Κατσαγεωργίου), Ματέα (90′ Τσακίρης), Γκουντρουμπής, Παπαδάκος, Μπάλλας (82′ Μπουμπούκης)

ΑΕ Αλεξάνδρειας (Δημήτρης Πρίντζιος) : Τόλιος, Καρασαρίδης (56′ Χλιαρόπουλος), Βλάχος, Τασιόπουλος, Τσιρίδης, Καγκελίδης (75′ Καψάλης), Σωτηράκης, Αβραμόπουλος, Πιπιλιάρης, Δημόπουλος, Λίτσι (85’Σκούρτης)