LaLiga : Λίγο έλειψε να “σοκάρει” τη Ρεάλ η Αλαβές (vid)

Φάνηκε να παίρνει μια εύκολη νίκη η Ρεάλ, όμως η Αλαβές κόντεψε στο τέλος να πάρει έναν ανέλπιστο βαθμό!

H ομάδα του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε με σκορ 3-2 της Αλαβές στη Μαδρίτη για την 7η αγωνιστική της La Liga, φτάνοντας έτσι τις πέντε φετινές νίκες στο πρωτάθλημα, και ενώ είχε προηγηθεί με τρία γκολ στα πρώτα 50 λεπτά του αγώνα.

Οι «μερένχες» χρειάστηκαν μόλις… 103 δευτερόλεπτα για να ανοίξουν το σκορ, με τον Λούκας Βάσκεθ να πλασάρει ιδανικά από κοντά για το 1-0 μετά από ωραίο γύρισμα του Βινίσιους. Στο 22ο λεπτό, ο Εμπαπέ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά, ο Γάλλος σούπερ σταρ πέτυχε αυτό που έψαχνε στο 40ό λεπτό, πετυχαίνοντας ένα γκολ βγαλμένο από το… Playstation! Ο 25χρονος στράικερ κινήθηκε έξω από την περιοχή και με τακουνάκι βρήκε τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος με μαγική κάθετη έδωσε ξανά στον Εμπαπέ, με τον Γάλλο να «αδειάζει» τον προσωπικό του αντίπαλο, γράφοντας από κοντά το 2-0!

Ο Ροντρίγκο πέτυχε μάλιστα και τρίτο γκολ για την ομάδα του στο 48′, αλλά οι παίκτες του Αντσελότι “χαλάρωσαν” στη συνέχεια και οι Μπεναβίντεθ και Γκαρθία σκόραραν στο 85′ και το 87′, κάνοντας “θρίλερ” το ματς στα τελευταία λεπτά.

Με τη νίκη αυτή, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβηκε στη 2η θέση και τους 17 βαθμούς, στο -1 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα που έχει ένα ματς λιγότερο.