Serie A : Ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό για τη φορμαρισμένη Μίλαν (vid)

Στην κορυφή της Serie A ανέβηκε η Μίλαν, που στα τελευταία ματς φαίνεται να βρίσκει τον καλό της εαυτό.

Οι ροσονέρι, μετά τη νίκη της στο ντέρμπι επί της Ίντερ, υποδέχτηκαν τη Λέτσε στο «Τζουζέπε Μεάτσα», για την 6η αγωνιστική της Serie A. Ήπιος ήταν ο ρυθμός περίπου μέχρι και δέκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μίλαν να σκοράρει όχι μία, αλλά τρεις φορές μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μίλαν να μη βρίσκει εύκολα διεξόδους, έχοντας όμως σταθερό ρυθμό και τη Λέτσε να γίνεται επικίνδυνη στο 11ο λεπτό, με τον Κρστόβιτς να δοκιμάζει ένα καλό σουτ, αλλά ο Μενιάν ήταν εκεί με μία εντυπωσιακή απόκρουση. Το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 38′, έπειτα από μία τέλεια εκτέλεση φάουλ του Τέο Ερναντέζ, η οποία βρήκε τον Ραφαέλ Λεάο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Λεάο, ο οποίος σέρβιρε στον Ερναντέζ και με ένα υπέροχο σουτ βρήκε δίχτυα, γράφοντας το 2-0. Το κακό τρίτωσε για τη Λέτσε και στο 43′ ο Κρίστιαν Πούλισικ έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το 3-0.