Άντεξε στην πίεση και προκρίθηκε ο Ολυμπιακός (vid)

Ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό του Super Cup επικρατώντας δύσκολα του Περιστερίου.

Με πρωταγωνιστή τον Φιλίπ Πετρούσεφ που σημείωσε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και κάνοντας την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Ρόδο του Περιστερίου με 79-74 και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν (20:30) τον Παναθηναϊκό, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» θα παίξουν (16:45) με τον Άρη για την τρίτη θέση.

Το Περιστέρι άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Πάτον αιχμή στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί στο πεντάλεπτο με 17-11. Οι αλλαγές σχημάτων όμως στη συνέχεια ευνόησαν τον Ολυμπιακό που μέσα στο επόμενο δεκάλεπτο έτρεξε επιμέρους 23-5 και προηγήθηκε με 34-22 στο 15′ και πήγε στα αποδυτήρια με 41-34.

Η τρίτη περίοδο όμως άνηκε στο Περιστέρι. Κόφεϊ, Κάρμπερι και Πουλιανίτης βρήκαν λύσεις στην άμυνα του Ολυμπιακού, ανέτρεψαν την εικόνα του αγώνα και κατάφεραν να μετατρέψουν το 47-41 σε 63-61 έχοντας επιμέρους 20-6. Ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε λύσεις στους «ερυθρόλευκους» που στην τέταρτη περίοδο σημάδεψαν τον Πετρούσεφ. Τελείωσε σχεδόν όλες τις επιθέσεις του και διατήρησε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ έστω και με βραχεία κεφαλή, ως και το τελικό 79-74.

Ο Βεζένκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους, τη στιγμή που ο Πετρούσεφ είχε 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους δύο παίκτες να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι του Ολυμπιακού. Ο Κρις Κόφεϊ και ο Τόμπιν Κάρμπερι είχαν 19 και 14 πόντους αντίστοιχα πριν αποβληθούν με πέντε φάουλ, για το Περιστέρι, ενώ 12 είχε ο Τζάρελ Έντι και 11 ο Τζάστιν Πάτον.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74.