Μοιρασιά στην Τρίπολη, δεν ήρθε η πρώτη νίκη για Μακελελέ

Δεν υπήρξε νικητής στο δεύτερο χρονικά (και τελευταίο για το Σάββατο) παιχνίδι της Super League.

Σε ένα ματς με δύο διαφορετικά ημίχρονα, Asteras Aktor και Λεβαδειακός πήραν από έναν βαθμό (1-1) στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Super League. Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες ευκαιρίες αλλά δύο γκολ, ενώ το δεύτερο τεράστιες στιγμές αλλά, ένα χαμένο πέναλτι και ένα που δόθηκε σε πρώτο χρόνο αλλά πάρθηκε πίσω μέσω VAR.

Με το «καλημέρα» οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γρήγορο γκολ και η απειλή ήρθε πρώτα από τον Γιαννιώτα στο 2ο λεπτό. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 8’, οι παίκτες του Παπαδόπουλου πήραν το προβάδισμα. Ο Γιαννιώτας έστρωσε στον Μπάλτσι, εκείνος έκανε το σουτ και με κόντρα στον Αλάγκμπε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, για το 0-1. Ο Αστέρας πήρε μετά από αυτό μέτρα στο γήπεδο και έψαξε την ισοφάριση, διατηρώντας τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Παρόλα αυτά, ουσία το παιχνίδι του δεν είχε. Πέραν της κυκλοφορίας, οι Αρκάδες δεν μπορούσαν να πατήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Εντούτοις γκολ πέτυχαν και εκείνο ήρθε στο 43ο λεπτό. Ο Χουχούμης έβγαλε σέντρα από αριστερά, στην πορεία της βρέθηκε ο Καλτσάς και από το δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-1.

H πίεση του Αστέρα AKTOR συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ρεγκίς να χάνει την πρώτη καλή στιγμή στο 46’, όταν αμυντικός των φιλοξενούμενων πρόλαβε και τον έκοψε πάνω στη γραμμή. Η επόμενη ήρθε από τον Καλτσά (52’), ο οποίος με σουτ στην κίνηση δεν μπόρεσε να σκοράρει από το δεύτερο δοκάρι.

Λίγο αργότερα, η ομάδα του Μακελελέ κέρδισε πέναλτι (54’). Ο Ρεγκίς έκανε το σουτ και στη συνέχεια της φάσης ο διαιτητής θεώρησε πως ο Τσίνο βρήκε τον Μουνιόθ εντός της περιοχής. Παρόλα αυτά, μετά από παρέμβαση του VAR, ο Τσακαλίδης πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Μετά από περίπου έξι λεπτά, ο Λεβαδειακός ζήτησε με τη σειρά του χέρι του Ντελί εντός της περιοχής και ξανά μετά από παρέμβαση VAR, αυτό δόθηκε για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο Γιαννιώτας δεν το εκμεταλλεύτηκε, αφού ο Νίκος Παπαδόπουλος έπιασε την εκτέλεσή του.

Asteras Aktor (Κλοντ Μακελελέ) : Παπαδόπουλος (90′ Τσιντώτας), Άλχο, Ντέλι, Αλάγκμπε, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ (80′ Γκος), Καλτσάς (74′ Παλάσιος), Άλβαρες (46′ Μπαρτόλο), Άνταμ (80′ Καστάνιο), Ρεγκίς

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος) : Γκαραβέλης, Τσάρπας, Πλέγας (83′ Τσοκάι), Ρόμο, Μπάλζι, Μεχία (64′ Κωστή), Παπαδόπουλος, Γιαννιώτας (84′ Συμελίδης), Λιάγκας, Μορέϊρα, Ζίνι (40′ Πεντρόζο)