Premier League : Με “καρέ” συνέχισαν Άρσεναλ και Τσέλσι, φρένο της Φούλαμ στη Φόρεστ (vids)

Αν και ήταν από τα πιο δύσκολα απογεύματα της, η Άρσεναλ βρήκε τον τρόπο στις καθυστερήσεις να επικρατήσει με 4-2 της Λέστερ στο Λονδίνο και να πανηγυρίσει τρίποντο χάρη στο οποίο προσπέρασε τη Μάντσεστερ Σίτι (που έμεινε στην ισοπαλία απέναντι στη Νιούκαστλ).

Οι Λονδρέζοι ήταν εμφανώς ανώτεροι κι αυτό αποτυπώθηκε στο πρώτο μέρος που προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στους Μαρτινέλι (20′) και Τροσάρ (45+2′). Ο Τζάστιν με δύο προσωπικά του τέρματα ισοφάρισε για τη Λέστερ, όμως οι “κανονιέρηδες” βρήκαν τη λύση στις καθυστερήσεις στα πρόσωπα των Τροσάρ (90+4′) και Χάβερτς (90+8′).

Ο Κόουλ Πάλμερ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Τσέλσι με 4-2 στο Λονδίνο απέναντι στην Μπράιτον. Ο Άγγλος έβαλε καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (από το 21′ ως το 41′ με όλους τους τρόπους) και «έσβησε» τις δύο γκάφες του Σάντσεθ που έφεραν το 0-1 με κεφαλιά του Ρούτερ στο 7′ και το 3-2 του Μπαλεμπά στο 34′, ενώ ο 22χρονος Άγγλος έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που σημειώσει τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος αγώνα!

Η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα έσπασε το αήττητο της Νότιγχαμ και την υποχρέωσε σε απώλεια μέσα στην έδρα της (0-1) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραούλ Χιμένες στο 51′ για να φτάσει ο Μεξικανός τα τρία γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ έμεινε στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ ενώ η Έβερτον πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με ανατροπή με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας. Οι Αετοί προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Γκουέχι αλλά ο ΜακΝιλ μέσα σε 7′ στο δεύτερο μέρος (47′, 54′) υπέγραψε την ανατροπή για την ομάδα του.