Serie A : “Ματσάρα” στο Bluenergy, πέρασε αλώβητη η Ίντερ (vid)

Με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να πετυχαίνει τα πρώτα δύο γκολ για φέτος, η Ίντερ νίκησε με 3-2 την Ουντινέζε εκτός έδρας.

Οι Νερατζούρι μπήκαν στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια αφού χρειάστηκαν μόλις… 43 δευτερόλεπτα για να ανοίξουν το σκορ: Κάθετη του Νταρμιάν, πλασέ του Φρατέζι, ο Οκόγε… κόλλησε και η μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, επομένως, πήρε αμέσως το προβάδισμα και στο 9′ θα μπορούσε να το διευρύνει με την κεφαλιά του Λαουτάρο μετά τη σέντρα του Ντιμάρκο αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Οι Μιλανέζοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έγιναν επικίνδυνοι και με τους Τουράμ και Φρατέζι στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους, από την άλλη πλευρά, να γίνονται για πρώτη φορά επικίνδυνοι στο 34′ με το σουτ του Λόβριτς που κόντραρε στον Ντιμάρκο και να ισοφαρίζουν τελικά στο επόμενο λεπτό με τον Καμπασέλε που βρήκε με το κεφάλι όσο έπρεπε την μπάλα μετά τη σέντρα του Σεμούρα.

Παρ’ όλα αυτά, η Ουντινέζε δεν κατάφερε να κρατήσει το 1-1 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αφού στο 45’+3′ ο Ντιμάρκο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λαουτάρο βρήκε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-2 με το πρώτο του φετινό γκολ. Γκολ που ξεμπλόκαρε τον Αργεντίνο, ο οποίος με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 47′, έβαλε κι άλλο, με πλασέ μετά την πάσα του Τουράμ, για το 1-3.

Η Ίντερ, έτσι, έβαλε βάσεις νίκης και όντως την πήρε, αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό και στο 83′ μείωσαν σε 2-3, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Λούκα που απέφυγε τον Τσαλχάνογλου και πλάσαρε σωστά τον Ζόμερ.