Bundesliga : “Φεστιβάλ” τερμάτων και νίκες για Άιντραχτ και Βέρντερ (vid)

Μετά από ένα τρελό ματς η Βέρντερ Βρέμης νίκησε με 4-3 τη Χόφενχαϊμ στην «Πρι Ζίρο Αρίνα» για την 5η αγωνιστική της Bundesliga. Ένα καταιγιστικό και «τρελό» πρώτο ημίχρονο με έξι γκολ και μια αποβολή!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με τρεις τελικές σε διάστημα 12 λεπτών έβαλαν τρία γκολ. Δύο με πλασέ του Μπίλτερ στο 5’ και το 8’ κι ένα ακόμη στο 12’ με ανάποδο του Χλόζεκ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 18’ όμως έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ενσοκί ο οποίος ως τελευταίος ανέτρεψε τον Αγκού.

Η Βέρντερ πήρε τα ηνία του ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ των Μαλατίνι στο 21’ με προβολή, κεφαλιά του Στάγκε στο 26’ και ένα ακόμη από τον ίδιο παίκτη με σουτ στο 39’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέρντερ κατάφερε να γυρίσει το ματς και μάλιστα με γκολ νωρίς, στο 49’ πάλι με κεφαλιά του Στάγκε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, η Χόφενχαϊμ έχασε μια καλή ευκαιρία στο 81’ αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Με δύο γκολ και ισάριθμες ασίστ, ο Ομάρ Μαρμούς καθάρισε για την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-4 στην έδρα της Χόλσταϊν Κίελ) που πλησίασε στον πόντο την κορυφή.

Ο,τι είναι ο Μοχάμεντ Σαλάχ για τη Λίβερπουλ, είναι και ο Ομάρ Μαρμούς για την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Ο Αιγύπτιος επιθετικός έχει αλματώδη εξέλιξη και δεν αποκλείεται να μπει στην κουβέντα για τη διάδοχη κατάσταση του συμπατριώτη του στο Μέρσεϊσαϊντ.

Η Χόλσταϊν Κίελ το πάλεψε απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο, όμως δεν είχε αντίδοτο στον πρώτο σκόρερ της φετινής Bundesliga.

Ο Ιάπωνας Ματσίνο ισοφάρισε δύο φορές για τους γηπεδούχους (30’ πεν., 50’), τα τέρματα των Μαρμούς (25’) και Ματάνοβιτς (47’), όμως στο τέλος επικράτησε ο νόμος του ισχυρού.

Το δεύτερο τέρμα του Αιγύπτιου (65’) και η δεύτερη του ασίστ στο ματς για τον Τούτα (74’), υπέγραψαν το 2-4, που φέρνουν την Αϊντραχτ, μόνη στη δεύτερη θέση και στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.