LaLiga : Ο Άσπας “έκοψε” τη φόρα της Χιρόνα, στο 90+3′ “έκλεψε” τον βαθμό η Σεβίλλη (vid)

Η Μπιλμπάο φλέρταρε για 90+2′ με την τέταρτη σερί νίκη και την εδραίωση στην πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος ωστόσο η Σεβίλλη αποδείχθηκε σκληρή στο Σαν Μαμές και έφυγε με βαθμό (1-1) εκμεταλλευόμενη μια σειρά… συγκυριών μετά το 82′.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν δίκαια στο 20ό λεπτό με το παρθενικό γκολ του Χουαρεγιθάρ με την πρώτη ομάδα. Ο 20χρονος Βάσκος κεντρικός μέσος έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Νίλαντ.

Οι Ανδαλουσιάνοι ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και με τις αλλαγές βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα τους. Ο Ετζούκε είχε δοκάρι στο 54′ και το γκολ έμοιαζε να απομακρύνεται όσο κυλούσαν τα λεπτά.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 82ο λεπτό όταν μετά από άσχημο κοντρόλ του Αγιρεθαμπάλα, ο Ισπανός τερματοφύλακας ανέτρεψε τον Σούσο εκτός περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Νίκο Γουίλιαμς «θυσιάστηκε» για να μπει ο Παντίγια (τρίτος τερματοφύλακας), ο οποίος όμως έμελλε να είναι ο μοιραίος στις καθυστερήσεις.

Ο Ετζούκε έκανε τρομερή ενέργεια από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα από την πλάτη του Παντίγια για το 1-1 που έφερε τους Σεβιγιάνους στους επτά βαθμούς.

Το νούμερο προκαλεί ίλιγγο. Πριν από τη σέντρα, ο Ιάγκο Άσπας τιμήθηκε για τα 500 επίσημα παιχνίδια με τη φανέλα της αγαπημένης του Θέλτα, όμως φάνηκε λιγάκι χαλασμένος αφού δεν ήταν στο αρχικό σχήμα.

Δίχως αυτόν, η ομάδα του Βίγκο είναι εντελώς διαφορετική. Η Χιρόνα το εκμεταλλεύτηκε και με σκόρερ τον Γιάνχελ Ερέρα άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα (38’), έχοντας τον έλεγχο σε όλο το πρώτο μέρος.

Ο Κλαούντιο Χιράλδεθ διόρθωσε το λάθος του, έριξε στην επανάληψη Δουβίκα, Ιάγκο Άσπας και το κουμπί γύρισε.

Στο 501ο παιχνίδι του με τη γαλάζια φανέλα, ο 37χρονος επιθετικός με ωραίο συρτό σουτ πέτυχε το 208ο γκολ του με τη Θέλτα και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του Βίγκο (81’, 1-1), υπενθυμίζοντας πόσο απαραίτητος είναι.