Νίκη ψυχολογίας ο Ολυμπιακός, 2-0 τον Ατρόμητο

Ξανά στον δρόμο των επιτυχιών ο Ολυμπιακός, που έκαμψε την αντίσταση του Ατρομήτου “έπιασε” τον ΠΑΟΚ στην κορυφή, έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Η νεανική ομάδα των “ερυθρολεύκων” άφησε πίσω του τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και με το… φρέσκο αίμα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου στο Καραϊσκάκη.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πήρε το ρίσκο να κάνει αρκετές αλλαγές (ακολουθούν άλλωστε τα κρίσιμα παιχνίδια με Μπράγκα και Παναθηναϊκό) και δικαιώθηκε απόλυτα απέναντι σε μια ομάδα που παραδοσιακά δυσκολεύει τους Κυπελλούχους Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός αφήνει πίσω του αυτόν τον περίεργο Σεπτέμβριο (δεν είχε νίκη στα τρία παιχνίδια που έδωσε πριν υποδεχθεί τον Ατρόμητο), βάζοντας τρεις βαθμούς στο σακούλι του και στοχεύει στο 2/2 για να κάνει μια ήσυχη διακοπή ενσωματώνοντας σταδιακά και τον Γιουσούφ Γιαζίτσι στα πλάνα του.

Με την παρουσία δύο 17χρονων (Μουζακίτη – Κωστούλα), ο Ολυμπιακός ήταν σαφέστατα πιο κινητικός στο πρώτο μέρος. Ο επιθετικός της Κ19 και πρωταθλητής Ευρώπης με τους νέους είχε την πρώτη απειλητική στιγμή για τους “ερυθρόλευκους” με κεφαλιά που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης στο 5′, μόλις δύο λεπτά μετά το σουτ του Ουάρντα που μπλόκαρε ο Τζολάκης.

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον σύλλογο του Πειραιά να τον ελέγχει, έπειτα από την πολύ σύντομη προσπάθεια των φιλοξενούμενων για ένα γρήγορο γκολ. Βέβαια, εκείνοι το πέτυχαν στο 11ο λεπτό όταν ο Μπάκου βγήκε ανενόχλητος στην πλάτη της άμυνας, παρόλα αυτά ο ίδιος ήταν σε θέση οφσάιντ. Λίγο νωρίτερα ο Κωστούλας (5’) πήρε μία κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, εντούτοις ο Χουτεσιώτης έδιωξε.

Η συνέχεια του ημιχρόνου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να κυκλοφορούν και να πιέζουν στο αντίπαλο μισό, αλλά να αδυνατούν να δημιουργήσουν καλή στιγμή, πέραν εκείνης του Ροντινέι στο 26’. Ο ίδιος τελικά βρήκε τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία, σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι στο 40’. Προηγουμένως, ο Χουτεσιώτης μάρκαρε τον Βέλντε σε μία διεκδίκηση της μπάλας και ο Παπαπέτρου έδειξε τη λευκή βούλα. Ο Ατρόμητος, προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ. Η μπάλα έφτασε στον Ροντινέι που από τον άξονα της περιοχής έκανε σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να σταματά στην οριζόντιο δοκό. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και έκανε επιθέσεις, αλλά και πάλι δεν έβρισκε τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή. Ακολούθησε ένα ακόμα δοκάρι για τους Πειραιώτες, με τη σέντρα σουτ του Κοστίνια στο 68′ να σταματάει στη δοκό. Εν τέλει το δεύτερο γκολ ήρθε και το πέτυχε ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Ο Μουζακίτης έβγαλε φοβερή μπαλιά στον Μαροκινό, εκείνος κατέβασε, «άδειασε» τον Μπρόρσον και με ένα όμορφο σουτ έκανε το 2-0.

Στο 78′ ήρθε και η πρώτη πολύ καλή στιγμή για τους Περιστεριώτες. Ο Γιουμπιτάνα έκανε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση από τη γωνία της μικρής περιοχής με τον Τζολάκη να διώχνει εντυπωσιακά. Έπειτα από τέσσερα λεπτά εξετάστηκε κόκκινη κάρτα του Μπρόρσον για μαρκάρισμα στον Γουίλιαν, παρόλα αυτά ο Παπαπέτρου διαφώνησε με τον Φωτιά που ήταν στο VAR.

Άλλο γκολ δεν σημειώθηκε και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Αποστολόπουλος (69′ Ορτέγκα), Στάμενιτς (61′ Έσε), Μουζακίτης, Ροντινέι, Ολιβέιρα (61′ Τσικίνιο), Βέλντε (46′ Γουίλιαν), Κωστούλας (69′ Ελ Κααμπί)

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Έντερ (82′ Καλοσκάμης), Τσιγγάρας (71′ Μίχορλ), Ουάρντα, Μπάκου, Φαν Βέερτ (61′ λ.τ. Γιουμπιτάνα)