Συνέχισε την παράδοση στην Τούμπα ο Άρης, μεγάλο “διπλό” με Μάνου Γκαρθία!

Μια πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ σημείωσε στην Τούμπα ο Άρης, που φέτος παρουσιάζει μια τελείως διαφορετική εικόνα, έχοντας πολύ μεγαλύτερη ποιότητα στο παιχνίδι του.

Οι “κιτρινόμαυροι”… κοίμισαν για ακόμη μία φορά τον αντίπαλο στην έδρα του, όπου έχουν δημιουργήσει μια σπουδαία παράδοση και τον υποχρέωσαν μάλιστα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

O “δικέφαλος” μπορεί να τα έχει και με την τύχη του, καθώς είχε δύο δοκάρια στο ματς, ενώ κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, βγαίνοντας περισσότερες φορές απειλητικά προς τα αντίπαλα καρέ.

Όσο όμως περνούσαν τα λεπτά, ο Άρης βγήκε οργανωμένα στην επίθεση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα σε καθοριστικό χρονικό σημείο με τον MVP μέχρι τώρα στη σεζόν, Μάνου Γκαρθία.

Με αστάθμητο παράγοντα τον δυνατό άνεμο που υπήρχε την ώρα του αγώνα, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με όρεξη την αναμέτρηση, προσπαθώντας να παίξουν ανοιχτά και επιθετικά από την αρχή.

Αυτός που είχε την πρωτοβουλία κινήσεων φυσικά ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με άξονα τον Κωνσταντέλια δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ο ίδιος ήταν αυτός που είχε και τα πρώτα τελειώματα, στο 10’ με σουτ που έφυγε άουτ και στο 16’ που βρήκε κόντρα και δεν έφτασε στην εστία.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό και την πίεση με το πέρασμα των λεπτών και έφτασαν να έχουν δύο δοκάρια σε ένα λεπτό, ένα που μέτρησε και ένα που… δε μέτρησε. Πρωταγωνιστής σε αμφότερες τις φάσεις ήταν ο Τισουντάλι. Στο 26’, σε τετ α τετ, σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι αλλά υπήρχε νωρίτερα οφσάιντ, ενώ στο 27’ μετά από σέντρα του Τάισον από δεξιά, από κοντά ο Μαροκινός έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας.

Ο Άρης έφτασε στην πρώτη ευκαιρία του στο 35’ με σουτ του Ντιαντί που μπλόκαρε ο Κοτάρσκι, ενώ στο 37’ ο Μιχαηλίδης είχε μια κεφαλιά που έφυγε άουτ από στημένη φάση.

Νέα ευκαιρία για τον Δικέφαλο ήρθε στο 38’. Ο Ότο με σέντρα βρήκε τον αμαρκάριστο Κωνσταντέλια, αλλά το κοντινό πλασέ του τελευταίου έφυγε εκτός εστίας.

Χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες άρχισε το δεύτερο μέρος. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν με άλλη διάθεση στο δεύτερο μέρος, προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν στα πρώτα λεπτά, έβγαλαν 2-3 τελικές και είχαν ένα καλό τελείωμα του Ντιαντί που απέκρουσε με γροθιές ο Κοτάρσκι.

Ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο θέλοντας να προβληματίσει τον αντίπαλό του και έκανε την αναμέτρηση πιο αμφίρροπη. Στο 53’ ο Τάισον με προσωπική προσπάθεια και σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 57’ ο Μπάμπα παραλίγο να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας αλλά αυτή βρήκε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Η αλλαγή τακτικής και πιο επιθετική νοοτροπία των “κιτρίνων” στο δεύτερο μέρος, πιστώθηκε με ένα γκολ στο 63’. Ο Μανού Γκαρθία δέχτηκε την ασίστ του Μοντόγια και με σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε άμεσα σε αλλαγές, όμως για ένα 15λεπτο περίπου, ο ΠΑΟΚ είχε εγκλωβιστεί στο πολύ καλό στήσιμο του Άρη.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 84’, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο Μπάμπα βρέθηκε μόνος προ κενής εστίας αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.