Στον Ολυμπιακό η πρώτη κούπα της χρονιάς! | HIGHLIGHTS και δηλώσεις

Ερυθρόλευκο «βάφτηκε» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 86-85 του Παναθηναϊκού και να κατακτά το Super Cup για τρίτη διαδοχική χρονιά!

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να ξεκινά «καυτός» στον τελικό, ο Ολυμπιακός «έτρεξε» γρήγορα ένα επιμέρους σκορ 11-3 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, μέχρι το δυναμικό κάρφωμα του Μόουζες Ράιτ που έσπασε τη στεφάνη και οδήγησε σε μισάωρη διακοπή (6-12). Η αναμέτρηση συνεχίστηκε κανονικά μετά την αποκατάσταση της ζημιάς και οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν εξαιρετικά εύστοχοι από την περιφέρεια, δείχνοντας παράλληλα μεγάλη προσήλωση στην άμυνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες στο +5 (16-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Φίλιπ Πετρούσεφ και Σάσα Βεζένκοφ μπήκαν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας μας, που έφτασε στο +8 στο 19′ και τελικά πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (38-45).

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα και Τζέριαν Γκραντ αρχικά ισοφάρισε το παιχνίδι (53-53, 26′) και στη συνέχεια προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το αρχικό καλάθι (56-55, 27′). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να κάνουν ένα γρήγορο 6-0, έτσι η περίοδος έκλεισε στο 62-64 υπέρ του!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η αναμέτρηση είχε πολλή ένταση, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν με τον Κέντρικ Ναν (67-67, 34′) αλλά να «κυνηγούν» καθόλη την υπόλοιπη διάρκεια της περιόδου. Ο Ολυμπιακός με τους Φίλιπ Πετρούσεφ και Σάσα Βεζένκοφ να πρωταγωνιστούν επιθετικά, έφτασαν στο +6 (73-79) με δύο λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο και παρέμειναν συγκεντρωμένοι στην άμυνα μέχρι το τέλος και τη νίκη με 85-86!

Δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86