Ήττα στην Τουρκία για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε (82-71) στην Τουρκία, «πληρώνοντας» τα χαμένα ριμπάουντ.

Το μέγεθος της Φενέρμπαχτσε μέσα στη ρακέτα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ήταν εκείνος που άνοιξε λογαριασμό για την ελληνική ομάδα (4-2), που δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -4 (17-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Σακίλ Μακίσικ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο Αμερικανός φόργουορντ ευστόχησε μάλιστα και σε ένα εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο (26-19) που έδωσε ψυχολογία. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» αρχικά ισοφάρισαν με τον Μόουζες Ράιτ να καρφώνει στο τρανζίσιον (28-28, 16′) και στην πορεία προσπέρασαν (30-32, 18′) με τον Γουόκαπ να τελειώνει τον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +4 (32-36).

Στην τρίτη περίοδο, τα απανωτά λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στη Φενέρ να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (44-42, 22′), όμως ο Μόουζες Ράιτ είχε «απάντηση» επιθετικά για τους Πειραιώτες κρατώντας τους κοντά στο σκορ. Η προσπέραση ήρθε δια χειρός Εβάν Φουρνιέ στο 27′ (52-54). Τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ όμως κόστισαν στην ομάδα μας που έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (57-56).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Φίλιπ Πετρούσεφ προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση του Ολυμπιακού που έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 33′ με τον Μακίσικ να ευστοχεί σε 2 ελ. βολές. Η Φενέρ όμως εκμεταλλεύτηκε την αμυντική μας ολιγωρία και «έτρεξε» ένα σερί 8-0 που την έθεσε επικεφαλής του αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71