Serie A : Συνεχίζει το σερί η Νάπολι, επέστρεψε στις επιτυχίες η Βερόνα (vids)

Τις πέντε νίκες έφτασε η Νάπολι στηSerie Aπου εμφανίζεται αποφασισμένη να επιστρέψει στον τίτλο με τον Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της. Οι Ναπολιτάνοι επικράτησαν με 3-1 της νεοφώτιστης Κόμο και απέφυγαν τις περιπέτειες μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας έτσι την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Ο ΜακΤόμινεϊ έδωσε προβάδισμα στους Ναπολιτάνους στα 25″ μετά τη σέντρα του αγώνα αλλά το 1-0 έμοιαζε να δημιούργησε συνθήκες επανάπαυσης στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε που δέχθηκε κατά κύματα επιθέσεις.

Η Κόμο απείλησε με δοκάρι του Πας και ισοφάρισε στο 43′ με μακρινό σουτ του Στρεφέτσα ωστόσο το 1-1 δεν έμεινε για αρκετή ώρα αφού στο 53′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Ολιβέρα από τον Σέρχι Ρομπέρτο.

Ο Λουκάκου ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-1 στο 53′ ενώ ο Νέρες στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βερόνα επικράτησε με 2-1 της Βενέτσια στην εντός έδρας αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Serie A, σε ματς που κρίθηκε με αυτογκόλ.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με το… καλησπέρα όταν ο Οριστάνιο στο 2’ με μία έξοχη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μετά από επτά λεπτά και συγκεκριμένα στο 9’ με τον Τέγκστεντ ο οποίος σούταρε από κοντά, νικώντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ωστόσο, η Βερόνα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και τ δεύτερο ημίχρονο με τη Βερόνα να γράφει το 2-1 στο 81’ όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους «τζαλομπλού».

Η Βερόνα κατάφερε να ξεκολλήσει από 3 σερί ήττες και να πάρει το «τρίποντο» που τόσο επιδίωκε. Πλέον, βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Βενέτσια παρέμεινε στη 19η θέση με 4 βαθμούς.