Basket League : Στην ΑΕΚ το «κιτρινόμαυρο» ντέρμπι της πρεμιέρας (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις προπονητών)

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του Άρη στην πρεμιέρα της Basket League.

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής σεζόν πήγε στα χέρια των ανθρώπων της ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος» της Αθήνας με εξαιρετική απόδοση στην τέταρτη περίοδο, επιβλήθηκε με 70-59 του Άρη στο Αλεξάνδρειο και άρχισε νικηφόρα τη φετινή σεζόν.

Με τον Μπράις να έχει 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον Κουζμίνσκας να προσθέτει άλλους 12 πόντους και τον Χαμπ να έχει 10, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο ανεβάζοντάς τη σε διψήφια επίπεδα. Η Ένωση τελείωσε με 17 ασίστ έναντι 13 λαθών, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 17 λάθη και 12 ασίστ, ενώ μάζεψαν και έξι λιγότερα ριμπάουντ (35-41). Ο Γιάννης Καστρίτης είδε τον ΝτεΤζούλιους να έχει 17 πόντους και τον Γούντμπερι 15, όμως οι παίκτες του τελείωσαν με 38% στα σουτ έχοντας 14/35 δίποντα και 7/20 τρίποντα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες, ο Άρη πήγε στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα τριών πόντων. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα το οποίο και διεύρυναν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Παρότι ο Άρης μείωσε σε 42-46 η ΑΕΚ με σερί 8-0 ξέφυγε με 54-42, ενώ τρία λεπτά πριν από το τέλος έφτασε στο +15 (51-66) για να πάρει τη νίκη με 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70.