Bundesliga : Μεγάλη γκέλα της Λεβερκούζεν, “αέρας” με βασικό Κουλιεράκη η Βόλφσμπουργκ (vid)

Εντυπωσιακή εμφάνιση της Βόλφσμπουργκ στο Vonovia, έφτασε άνετα στο 3-1 κόντρα στην Μπόχουμ, την ώρα που η Λεβερκούζεν άφηνε δύο βαθμούς στην έδρα της κόντρα στη νεοφώτιστη Χόλσταϊν Κίελ!

Φοβεροί οι “λύκοι” (με βασικό Κουλιεράκη) προηγήθηκαν στο 21’ με τον Τόμας και στο 37’ ο Βιντ σημείωσε το 2-0. Στο 72’ ο Μποαντού μείωσε σε 2-1, αλλά στο 88’ ο Βιντ από την άσπρη βούλα κι αφού αρχικά νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, έκανε το 3-1.

Μετά το ντέρμπι και την ισοπαλία με την Μπάγερν, οι πρωταθλητές “στραβοπάτησαν” σε ένα ακόμη παιχνίδι, αυτή τη φορά κόντρα στην Κίελ στον αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι παρότι προηγήθηκαν πολύ νωρίς με τους Μπονιφάς (4′) και Χόφμαν (8′), δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη, καθώς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Γκίσγουιλ, ενώ από την εκτέλεση πέναλτι του Αρπ στο 69′ διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Η Ντόρτμουντ επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι πως μακριά από τη Βεστφαλία φέτος τα πράγματα δεν πάνε καλά, καθώς ηττήθηκε 2-1 από την Ουνιόν στο Βερολίνο. Η ομάδα του Σαχίν για τρίτο σερί εκτός έδρας ματς απώλεσε βαθμούς και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Η Ουνιόν ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 26’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βογκτ και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη με τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα, χάρη στο γκολ του Βέρτεσεν.

Η Ντόρτμουντ έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, μείωσε στο 62’ με γκολ του Ράιερσον και άσκησε πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι Βεστφαλοί, η Ουνιόν διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πανηγύρισε την 3η φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που τη φέρνει πάνω από την Ντόρτμουντ στη βαθμολογία.

Διπλό της Φράιμπουργκ επί της Βέρντερ Βρέμης. To μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντοάν στο 75ο λεπτό έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Γκρίφο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα και η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε το τρίποντο. Η Φράιμπουργκ βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, ενώ η Βέρντερ Βρέμης είναι 10η με οκτώ.