Handball Premier : Βαθμό στη Μίκρα ο Δούκας, πέρασε από το Άργος η ΑΕΚ

Ολοκληρώθηκε με τα βραδινά παιχνίδια του Σαββάτου (5/10), η 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Μεγάλο παιχνίδι στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με ΠΑΟΚ και Δούκα να μοιράζονται από ένα βαθμό μετά το ισόπαλο 23-23. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα (5-8 στο 17’), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και από τα τέλη του ημιχρόνου (12-11) κατάφεραν να ελέγξουν το ματς, φτάνοντας ακόμη και στο +4 (18-14 στο 44’, 20-16 στο 49’, 21-17 στο 50’).

Ο Δούκας ωστόσο έκανε την ανατροπή και πήρε την ισοπαλία με σερί 3-0 (21-20 55’) και με επιμέρους σκορ 6-2 για το τελικό 23-23.

Τα τελευταία δύο γκολ σκόραρε ο Γκεοργκιέφσκι στο 59:40 και ο Χουρσουντιάν στο 59:50.

Ο Δούκας έφτασε τους 3 πόντους, ενώ ο ΠΑΟΚ παραμένει χωρίς νίκη μετά από 4 ματς στη σεζόν (3 στο πρωτάθλημα) και συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.), 13-11, 16-14, 18-14, 21-17, 21-19, 23-23.
Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 1/1

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 2, Τσιγαρίδας 1, Νικολαιδης, Κ. Κουκμίσης 2, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 6, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 6, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 3, Ιωάννου, Ζωρος.
ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μωραΐτης 1, Σταματάκος, Χατσατουριάν 2, Μπατής 3, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Ριμπέ, Χαλκίδης, Ρούσος 4, Γερουλάνος 5, Παπαδιονυσιου 2, Λίτσης, Χουρσουντιάν 4, Κολλυρης, Παγιάτης 2.

Στη Νέα Φιλαδέλφεια, ο Ιωνικός ξέσπασε με 29-13 απέναντι στην Πυλαία, κερδίζοντας τους πρώτους του πόντους στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Ιωνικός είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα, φτάνοντας εύκολα και δίκαια στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-2, 9-3, 10-4, 12-4, 13-5 (ημχ), 16-5, 19-5, 21-7, 24-9, 27-12, 29-13
Διαιτητές: Φωκίτης- Χρόνης, Κόκκινη: 26:03 Ταουσάνης (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/4-1/4

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης, Καραγιάννης 1, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 6, Ραράκος 4, Μελετάκος, Κοτζιάς, Αποστόλου 5, Ηλιόπουλος 4, Βασιλείου, Δεληχρήστος 1, Νάκος, Ραντοβάνοβιτς, Ελοζιέουα 3, Λιόλιος 3, Μπούτος 2.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ν. Αντωνιάδης 1, Μαρκατάτος 1, Θ. Αντωνιάδης 2, Συντριβάνης, Ντανουλέτ, Τσαρδάκης, Δάιος, Βλαχόπουλος 2, Μαρίνος, Κουβράκης 5, Μαντάς 1, Χατζίδης, Κυριακίδης, Γαβανάς, Τζιάκης 1

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Δράμα ’86 που κέρδισε 30-27 τον ΓΑΣ Κιλκίς και οι Δραμινοί διατηρούνται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Ολυμπιακό και ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και έπιασαν υψηλή απόδοση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και προηγήθηκαν με 20-9 στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως η ομάδα της Δράμας πήρε στο τέλος τη νίκη με 30-27 και συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Κόκκινη: 51:59 Τριανταφύλλου (για διαμαρτυρία), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-3/4

Δράμα ‘86 (Βαλαβάνης): Κρητικός 9, Κοτσιώνης 5, Χαϊτίδης 5, Πολύδωρος 4, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 1, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 3, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 3.
ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μήγγας, Ελευθεριάδης 2, Φώτογλου, Αλεξανδρίδης 4, Κουτουλογένης, Ζώτος, Μπουτκάρης 4, Κουσίδης, Δομπρής 7, Μπέρεζνι 5, Σιγγιρίδης 4, Στανκίδης, Παπαγιάννης 1, Αντωνίου, Παντικίδης.

Σπουδαίο «διπλό» στην εκπνοή για την ΑΕΚ που επικράτησε με 25-24 του Διομήδη Άργους. Η «Ένωση» έδειξε σπουδαία ψυχικά αποθέματα και δεν τα παράτησε ούτε όταν η αντίπαλη ομάδα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο τελευταίο λεπτό και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάτιτς σημείωσε το 3×3 στο Πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ρεσιτάλ και από τον κόσμο της ομάδας που μετέτρεψε σε… Νέα Φιλαδέλφεια το Κλειστό της Νέας Κίου, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν.

Διαιτητές: Τόλιος- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/5-2/2

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 2, Τσάκαλος, Τσέλιος 1, Στεργίου, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 2, Ρέσκος, Ασβεστάς 6, Χατζηκωνσταντίνου, Τρούλος 1, Κουτρουμπής, Μανθος 6, Ορφανός, Σάλεμ, Στεφανίτσης 6.
ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Ντουάρτε 1, Βλαστός 1, Σμιντ 2, Μάτιτς 7, Παναγιώτου 4, Ζεντί, Τέπερ, Λούλιτς, Μπεν Σέιχ, Κουκουλάς, Ντάβιες, Γκαρέν 3, Τουρέ 5, Σουκιέλοβιτς, Σίνα 1.