Με ήττα ξεκίνησε η σεζόν για τον Φίλιππο Βέροιας (photos)

Με ήττα ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της National League 1 ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος στο ματς της πρεμιέρας του 3ου ομίλου με τον ΚΑΟΧ Ευρώπη ’87 ηττήθηκε με 84-77.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Ημαθίας να μην καταφέρνει να κυριαρχήσει στα αμυντικά ριμπάουντ, ωστόσο επιθετικά “βομβάρδισε” την αντίπαλη ρακέτα και με τέσσερα τρίποντα πήρε ένα προβάδισμα της τάξεως του +9, με τον πίνακα να δείχνει 24-15 υπέρ της.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κινήθηκε περίπου στον ίδιο ρυθμό, με τον Φίλιππο Βέροιας να έχει τον έλεγχο του σκορ και τους γηπεδούχους να ψάχνουν απαντήσεις, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσουν στο -4, με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-40.

Από την άλλη, το δεύτερο μέρος δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό από πλευράς Φιλίππου και ειδικά όσον αφορά το σκοράρισμα, εκεί όπου στην τρίτη περίοδο πέτυχε μόλις 14 πόντους, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον ΚΑΟΧ να ανατρέψει το σκορ φτάνοντας στο 62-58.

Ανάλογο σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Ημαθίας να κυνηγάει την ανατροπή, ωστόσο να μην καταφέρνει να βρει επιθετικές λύσεις, γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 84-77 για την 1η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1.

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Φίλιππος Βέροιας 84-77

Διαιτητές: Εκίζογλου-Νέδογλου-Κασούμης

Δεκάλεπτα: 15-24, 40-44, 62-58, 84-77

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 (Παναγιωτόπουλος): Γκιουζελίδης 25, Παναγιωτόπουλος 16(1), Δεληγιώργης 23(2), Ζωράφος 2, Αργυρόπουλος 5, Νταρατάνας 2, Μπαλτζόπουλος 7(1), Συρλής 3(1), Κιατίπ, Μασλαρινός 1.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κωστίκας 7, Ελευθεριάδης 17(1), Ταζόπουλος 12, Κάτζος 15(3), Μαλανδρής 11(3), Καραγιώργος 5(1), Μελαδιανός 10(1), Πεχλιβανίδης, Τεπετίδης, Μπένας.