Premier League : Με… ζόρια η Σίτι, πάτησε “γκάζι” στο δεύτερο η Άρσεναλ (vids)

Μετά από δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η Σίτι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-2 της Φούλαμ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Λονδίνου ξεκίνησε καλά, έχοντας τις στιγμές της για ένα γκολ, το οποίο βρήκε στο 26′. Ο Ραούλ Χιμένεθ βρέθηκε με πλάτη στην εστία, έκανε ένα τακουνάκι βρήκε τον Αντρέας Περέιρα κι αυτός με εξ επαφής σουτ άνοιξε το σκορ για τη Φούλαμ. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά ο Τραορέ αστόχησε από ευνοϊκό σημείο.

Στο 32′ οι «πολίτες» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Κόβατσιτς, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Μάντσεστερ Σίτι έκανε την ανατροπή με τον Κροάτη, να σουτάρει από το όριο της περιοχής για το 2-1. Στο 83ο λεπτό ο Ντοκού με ένα τρομερό γκολ έκανε το 3-1, ενώ ο Μουνίθ στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο Λονδίνο, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ είδε τη Σαουθάμπτον να προηγούνται με τον Άρτσερ στο 55ο λεπτό, όμως κάπου εκεί ανέλαβε ο Μπουκάγιο Σάκα. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός «σέρβιρε» τα δύο πρώτα γκολ σε Χάβερτς (58′) και Μαρτινέλι (68′) για την ανατροπή, με τον ίδιο να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 88′.

Η Μπρέντφορντ επικράτησε με 5-3 της Γουλβς και πήρε την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας την αντίπαλο της σε 6η ήττα στις πρώτες 7 αγωνιστικές. Με… μόχθο η Λέστερ νίκησε 1-0 την πάντα μαχητική Μπόρνμουθ, ενώ η Γουέστ Χαμ των χιλίων προβλημάτων τη φετινή σεζόν ξέσπασε με το 4-1 επί της Ίπσουιτς.