Super League : “Διπλό” ολκής στο Περιστέρι για τον Βόλο!

Μια πολύ σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε στο Περιστέρι ο ΝΠΣ Βόλος.

Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, στο ντεμπούτο του Ελληνοκύπριου προπονητή στον πάγκο των Θεσσαλών, επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία της Super League.

Σε ένα ματς με έντονες εναλλαγές και δραματική εξέλιξη, ο ΝΠΣ Βόλος πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Super League. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Γιουμπιτάνα στο 41ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την κυριαρχία του στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, η αποβολή του Μπρόρσον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άλλαξε τα δεδομένα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Ο Βόλος ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 66ο λεπτό, ο Γκλάβτσιτς ισοφάρισε με δυνατό σουτ, ενώ στο 68ο λεπτό ο Κόσζτα έγραψε το 1-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Ο Ατρόμητος, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, πίεσε για την ισοφάριση και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Καρλίτος στο 89ο λεπτό που πέρασε άουτ.

Το ματς απέκτησε επιπλέον ένταση όταν ο Γκλάβτσιτς αποβλήθηκε στο 76ο λεπτό, αφήνοντας και τον Βόλο με 10 παίκτες. Παρά την αριθμητική ισορροπία, ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Κόβατς να διατηρεί το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους μέχρι το τέλος.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία) : Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Κίνι, Μανσούρ, Μπρόρσον, Τσιγγάρας (77′ Μίχορλ), Ουεντραγόγκο (85′ Σταυρόπουλος), Ουάρντα, Μπάκου (77′ Γκονζάλες), Γιουμπιτάνα (46′ Τσακμάκης), Φαν Βέερτ (66′ Καρλίτος)

ΝΠΣ Βόλος (Σάββας Πουρσαϊτίδης) : Κόβακς, Φεράρι, Μύγας (46′ Σούντγκρεν), Καλογερόπουλος, Κορρέα, Ασενχούν (54′ Άλτμαν), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85′ Μίλετιτς), Μπερναντού (54′ Τσοκάνης), Μεντιέτα (88′ Βιγιαφάνες), Κόζστα