Εμφατική η πρώτη νίκη Μακελελέ! (vids)

Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη του Κλοντ Μακελελέ στον πάγκο του Asteras Aktor!

Οι αλλαγές που πραγματοποίησε μάλιστα ο Γάλλος τεχνικός, έδωσαν τη νίκη (3-1) στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με αντίπαλο την μόλις με μία μέχρι πρότινος, Athens Kallithea. Οι Καλτσάς, Μακέντα και Μπιλέ ήρθαν από τον πάγκο και ήταν εκείνοι που…εκτέλεσαν την ομάδα της Καλλιθέας και χάρισαν το πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο στους Αρκάδες, που εκτός έδρας τα πηγαίνουν εξαιρετικά.

Η ομάδα της Τρίπολης στο πρώτο 45λεπτο ήταν καλύτερη, είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπαρτόλο, ο οποίος άνοιξε το σκορ (0-1) και πήρε και την αποβολή Μουτίνιο.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μέσα στο παιχνίδι με τις επεμβάσεις του τερματοφύλακά τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, με το εύστοχο πέναλτι του Τζιάνι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (1-1).

Στο δεύτερο μέρος, οι Αρκάδες ήταν αυτοί που κυνήγησαν το γκολ και τη νίκη, εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή, πήραν και τη βοήθεια από τον πάγκο τους και έτσι έφτασαν δίκαια στο τρίποντο. Οι Καλτσάς, Μακέντα και Μπιλέ ήταν εκείνοι που ήρθαν από τον πάγκο και έκαναν τη διαφορά.

Ο τελευταίος με απίθανη επέλαση από δεξιά…έφτιαξε το 1-2 για τον Καλτσά (71’), ο οποίος επίσης είχε περάσει ως αλλαγή ενώ ο Μακέντα που επίσης ήρθε από τον πάγκο ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 1-3 (77’). Μέσα σε έξι λεπτά ο Μακελελέ πήρε όλα όσα ήθελε από τους παίκτες που χρησιμοποίησε ως αλλαγή και έχει κάθε λόγο να χαμογελά.

Η Καλλιθέα στο τέλος είχε ένα δοκάρι με τον Ντιμπά για να μειώσει σε 2-3 ενώ και στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχε μια καλή στιγμή με τον σκόρερ Τζιάνι αλλά με παίκτη λιγότερο από το 28′ δεν κατάφερε να σταθεί, απέναντι στον σοβαρό και πειθαρχημένο Αστέρα AKTOR.

Έτσι παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από επτά αναμετρήσεις, όπου δεν έχει χάσει από ΑΕΚ, Παναθηναϊκό αλλά ακόμη δεν έχει κερδίσει.