LaLiga : “Έπιασε” κορυφή η Ρεάλ, 2-0 τη Βιγιαρεάλ (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επανήλθε στις νίκες μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 2-0 της Βιγιαρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Μετά από ισοπαλία με την Ατλέτικο και ήττα από τη Λιλ στο Champions League, οι Μαδριλένοι έδειξαν αποφασιστικότητα και πήραν μια σημαντική νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «μερένχες» να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό. Ο Βαλβέρδε σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι συνέχισε να έχει τον έλεγχο, χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει ιδιαίτερα την ένταση.

Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 73ο λεπτό, με τον Βινίσιους να εκτελεί ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, σφραγίζοντας τη νίκη. Ωστόσο, το παιχνίδι έκλεισε με ανησυχία για τους Μαδριλένους, καθώς ο Καρβαχάλ τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε με φορείο. Με αυτή τη νίκη, η Ρεάλ βρίσκεται στην κορυφή της La Liga, ισοβαθμώντας με την Μπαρτσελόνα, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.