Με το αριστερό οι Αετοί Βέροιας στο φετινό πρωτάθλημα

Οι Αετοί Βέροιας ξεκίνησαν με ήττα τη σεζόν στη National League 2, καθώς ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Καστοριά με σκορ 74-61.

Από τη γενικότερη εικόνα του αγώνα, η ομάδα της Ημαθίας φάνηκε πως δεν ήταν έτοιμη για τις απαιτήσεις του. Αν και το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό.

Η ομάδα του Γιώργου Καραμουσαλίδη ξεκίνησε καλά, κρατώντας την Καστοριά κοντά στο σκορ με το 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να ξεφύγουν, οι Αετοί παρέμειναν ανταγωνιστικοί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-28.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η Καστοριά ανέβασε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων και αύξησε τη διαφορά στους 17 πόντους (57-40), κάτι που δυσκόλεψε την ανατροπή. Παρά την προσπάθεια των Αετών στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά δεν έκλεισε και η Καστοριά κράτησε τη νίκη με το τελικό 74-61.

Επόμενη αναμέτρηση, την Κυριακή 13/10 και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο την Ανόρθωση Βόλου.