Premier League : “Μπετόν” στο Stamford Bridge η Φόρεστ, βαθμός στο Villa Park για τη Γιουνάιτεντ (vids)

Τσέλσι και Νότιγχαμ Φόρεστ έμειναν σε ισοπαλία με σκορ 1-1, στο προτελευταίο χρονικά ματς της 7ης αγωνιστικής.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ πιεστικά στο γήπεδο, χωρίς όμως να δημιουργήσουν πρώτη κλασσική ευκαιρία. Αυτό το έκανε η Φόρεστ στο 39ο λεπτό όταν ο Μουρίλο επιχείρησε σουτ δυσκολεύοντας για πρώτη φορά τον Σάντσες.

Η ομάδα του Μαρέσκα απάντησε με προσπάθεια του Φερνάντες στο 39′ και σημαντική ευκαιρία με δοκάρι στο 44′. Στο ίδιο λεπτό ο Γέιτς επιχείρησε σουτ από πολύ καλή θέση στην καδιά της περιοχής με τον Κόλγουιλ να κάνει προβολή και να παραχωρεί κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Γουντ, το 4ο στη σεζόν στο 49ο λεπτό του αγώνα για το 0-1. Η Τσέλσι απάντησε πολύ γρήγορα με τον Μαντουέκε στο 57′ διαμορφώνοντας το 1-1, επίσης με το 4ο γκολ του εξτρέμ των λονδρέζων στη σεζόν.

Στο 78′ η Φόρεστ έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γουόρντ-Πραους. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων καρφωτή κεφαλιά του Φέλιξ πέρασε άουτ.

Ο Γουίλιαμς νικήθηκε από τον Σάντσες και ο ΕνΚουνκού από τον Σελς σε σπουδαίες ευκαιρίες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε η δύναμη και η τακτική, Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0.

Κολλητά με την 4άδα η ομάδα του Ουνάι Έμερι έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, στα πολύ χαμηλά και τη 14η θέση της Premier League εκείνη του Έρικ Τεν Χαγκ, που είναι όλο και πιο δύσκολα στο Old Trafford.

Οι γηπεδούχοι με μακρινά σουτ προσπάθησαν κυρίως να νικήσουν τον Ονάνα αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ οι Κόκκινοι Διάβολοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους στο 68′ με το φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Πολύ χειρότερα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα για τη Γιουνάιτεντ καθώς λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ράσφορντ ήταν τυχερός που δεν είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.