Πρώτη απώλεια βαθμών από το μαχητικό Αιγάλεω για την Καλαμάτα

Το Αιγάλεω και η Καλαμάτα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», σε έναν αγώνα με ένταση και λίγες καλές φάσεις, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Super League 2.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αργό ρυθμό και συνεχή φάουλ που διέκοπταν το παιχνίδι, εμποδίζοντας τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό. Μέχρι το 25ο λεπτό, η μόνη αξιόλογη φάση ήρθε από ένα σουτ του Μπάμπη για το Αιγάλεω, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας, Κότσαρης.

Σταδιακά, η Καλαμάτα πήρε την πρωτοβουλία και απείλησε πρώτη με κεφαλιά του Μπαράλες στο 26’, την οποία απέκρουσε ο Κυρίτσης. Στη συνέχεια, ο Μορέιρα σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, αλλά στο 31’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τη «Μαύρη Θύελλα» με σέντρα-σουτ που αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Αιγάλεω, διαμορφώνοντας το 0-1. Η Καλαμάτα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κρατώντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά και στο 54’ ισοφάρισε με τον Καρβούνη, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή μετά από εξαιρετική πάσα του Νταβιώτη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1. Η ομάδα του Χαραλαμπίδη προσπάθησε να πιέσει για ένα δεύτερο γκολ, αλλά η Καλαμάτα ανταποκρίθηκε αμυντικά, κρατώντας το σκορ.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με λίγες επικίνδυνες φάσεις. Το τελικό 1-1 έφερε το Αιγάλεω στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καλαμάτα μοιράζεται την κορυφή με Πανιώνιο και Κηφισιά, παρά την πρώτη της απώλεια βαθμών στη σεζόν.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος, Ουνγιαλίδης (68’ Τάτσης), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καραμπάς (46’ Καρβούνης), Καρρίκι, Μπάμπης, Νταβιώτης, Βάρκας (87′ Ζούνης), Τσούκαλος (68’ Νικόλης)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές (64’ Παμλίδης), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μουστακόπουλος, Πίρινεν, Μέντες, Μορσέι (49’ Φρίμπονγκ), Ριένστρα, Μπαράλες,(46’ Μπακαγιόκο), Μορέιρα (78′ Ντιγκινί)