Στην κορυφή της βαθμολογίας η Κηφισιά, 4-2 την ΑΕΚ Β (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Η Κηφισιά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εντός έδρας της ΑΕΚ Β (4-2) σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Super League 2. Το παιχνίδι ήταν χορταστικό, με τέσσερα γκολ στο πρώτο μισό του πρώτου μέρους και τον Μάνο Σμπώκο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα λίγο πριν από το φινάλε.

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο, καθώς δίχτυα βρήκαν οι Παύλος Παντελίδης (9′), Λουίς Ρότσα (14′), Γιώργος Μάναλης (21′) και Μάνος Σμπώκος (87′).

Η Κηφισιά ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι καθώς μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Τετέι πίεσε ψηλά την αντίπαλη άμυνα, κέρδισε την μπάλα και “σέρβιρε” στον Παντελίδη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή (1-0).

Η ΑΕΚ Β απάντησε άμεσα με τον Σόσα στο 11ο λεπτό, ο οποίος πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, έκανε την κούρσα και πλάσαρε ωραία για το 1-1.

Το δεύτερο γκολ για την Κηφισιά ήρθε στο 15′ με τον Λουίς Ρότσα να μην αφήνει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων με απευθείας εκτέλεση φάουλ (2-1).

Στο 20′ ο Θεοχάρης νίκησε τον Παντελίδη σε τετ α τετ, αλλά δεν είχε απάντηση στην κεφαλιά του Μάναλη ένα λεπτό αργότερα (3-1). Αυτή τη φορά, ο Λουίς Ρότσα έγινε δημιουργός κι ο Μάναλης μετατράπηκε σε εκτελεστή, διευρύνοντας το προβάδισμα της Κηφισιάς.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ Β’ επιχείρησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και πολύ νωρίς κατάφερε να μειώσει. Συγκεκριμένα, ο Σόσα σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Κηφισιά ήταν εκείνη που έδειχνε πιο κοντά σε ακόμη ένα γκολ, το οποίο ήρθε κιόλας λίγο πριν από το φινάλε. Στο 87′ του αγώνα, ο Μάναλης συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Σμπώκο, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Θεοχάρη, έσκαψε την μπάλα με αριστοτεχνικό τρόπο και βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στην καριέρα του ως παίκτης της Κηφισιάς στη Super League 2 (4-2).

Στο 91′ η Κηφισιά έφτασε κοντά σε πέμπτο γκολ, με τον Σμπώκο να κάνει την κάθετη στον Μάναλη, ο οποίος όμως είδε τον Θεοχάρη να του λέει “όχι”.

Κηφισιά (Σεμπαστιάν Λέτο): Νικοπολίδης, Σόουζα (66′ Μποτία), Σιμόν (66′ Σμπώκος), Τετέι (58′ Κυριόπουλος), Παντελίδης (86′ Μίλερ), Έμπο, Ρότσα, Σωτηράκος, Ντίας (66′ Παυλάκης), Μάναλης, Μαζουλουξής

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας): Θεοχάρης, Παυλίδης, Κοσίδης, Παυλάκης, Κατσικάς (79′ Βαλκάνης), Ρουκουνάκης, Μαρούτσης (46′ Κολιμάτσης), Νίνο (68′ λ.τ. Κοντονίκος), Σόσα (79′ Μπέκος), Ντοναλντόνι (65′ Λεφράνκ), Θεοδωρίδης