LaLiga : Έχασε κι άλλο έδαφος η Ατλέτικο, η Σεβίλλη το ντέρμπι της Ανδαλουσίας (vid)

Το γρήγορο γκολ δεν ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης που πέταξε δύο βαθμούς στο Σαν Σεμπαστιάν απέναντι στη Σοσιεδάδ (1-1). Αν και για να είμαστε πιο δίκαιοι, οι Βάσκοι ήταν αυτοί που άφησαν δύο βαθμούς καθώς με την εικόνα τους άξιζαν το τρίποντο.

Η Ατλέτικο προηγήθηκε στα 52″ σε μια φάση που ο Γκριεζμάν με τακουνάκι βρήκε τον Χουλιάν Άλβαρες κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Μετά ανέλαβε δράση ο Όμπλακ που έβγαλε τα πάντα για να κρατήσει το μηδέν, με σπουδαίες επεμβάσεις (πέντε στον αριθμό) σε όλο το πρώτο μέρος.

Η Σοσιεδάδ ήταν η μόνη ομάδα που έμοιαζε να παίζει στο δεύτερο ημίχρονο, με κατοχή μπάλας και ευκαιρίες που υποχρέωναν τον Όμπλακ να είναι διαρκώς σε εγρήγορση. Οι Βάσκοι άξιζαν την ισοφάριση και τη βρήκαν στη φάση του 88ου λεπτού, όταν από λάθος του Ντε Πολ ο Ογιαρθάμπαλ γύρισε με τη μία στον Σούτσιτς που έπιασε ένα αδιανόητο σουτ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Σεβίλλη νίκησε 1-0 την Μπέτις στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας, διατηρώντας την παράδοση, καθώς στα τελευταία 13 μετράει 8 νίκες και 5 ισοπαλίες.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι το οποίο έκανε γκολ ο Λουκεμπάκιο για το 1-0 στο 50′.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ του Λουκεμπάκιο να σφραγίσουν το τρίποντο στο 80′, ενώ και πάλι ο Βέλγος απέτυχε να πλασάρει σωστά στο 88′. Δύο λεπτά αργότερα η Σεβίλλη θα μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Νιανζού.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την Μπέτις να είναι χωρίς νίκη σε ντέρμπι Ανδαλουσίας από τον Σεπτέμβριο του 2018.