Πάτησε… γκάζι με σούπερ Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Με νίκη ξεκίνησε την Basket League ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 93-75 του Λαυρίου.

Με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ που σημείωσε 25 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ (39 βαθμούς στην αξιολόγηση) οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στα μέσα της τελευταίας περιόδου κι έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στο Λαύριο που ήταν αξιόμαχο.

Το 22-19 της περιόδου οδήγησε σε νέα πεντάδα στην έναρξη της δεύτερης, με ΒιλντόσαΝτόρσεϊ στα γκαρντ και με τους ΠίτερςΠετρούσεβ να κάνουν τη διαφορά στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +3 (43-40) και κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 38% στα συνολικά σουτ καθώς εκείνοι μετρούσαν 28 πόντους στο ζωγραφιστό.

Το Λαύριο έχτισε προβάδισμα οκτώ πόντων νωρίς στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ακολουθούσε με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 17 πόντους σε 12 λεπτά, ισοφάρισε στο 62-62 με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς του Γουίλιαμς-Γκος και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Βιλντόζα για το 64-69.

Οι γηπεδούχοι επέμειναν, μείωσαν ξανά στο καλάθι (69-71) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση για να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93