Ήττα από τη Νεφτοχιμίκ για την Κηφισιά, πάει για το θαύμα στη ρεβάνς

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας στον πρώτο αγώνα με τη Νεφτοχιμίκ για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ ανδρών.

Η Κηφισιά παρατάχτηκε στο παιχνίδι χωρίς τον Λούκας Ρανγκέλ (θλάση στη γάμπα) και τον Αντώνη Σπηλιώτη (γαστρεντερίτιδα) που έμειναν στην Αθήνα, κάτι που στοίχησε σε μεγάλο βαθμό. Την ίδια στιγμή η απόδοση των “κυανόλευκων” δεν ήταν η επιθυμητή για ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» τις αδυναμίες της Κηφισιάς, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη.

Η Κηφισιά στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Ζηρίνειο την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου στις 19:00 χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κατακτήσει το χρυσό σετ. Η Κηφισιά παρατάχθηκε στον γήπεδο έχοντας στο βασικό σχήμα τους Κανελλόπουλο, Πετρόφ, Αντόνοβιτς, Καγιαλή, Ψυχουντάκη, Οκοσάνοβιτς και λίμπερο τον Βελούδη.

Στο 1ο σετ του αγώνα η Νεφτοχιμίκ μπήκε καλύτερα και πιέζοντας από τη θέση του σερβίς με τον Φαρίνα προηγήθηκε 6-2. Οι γηπεδούχοι έφτασαν νωρίς σε νταμπλ σκορ 12-6, όμως η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους από τους Οκοσάνοβιτς και Πετρόφ πλησίασε 13-9. Στη συνέχεια του σετ οι γηπεδούχοι χάλασαν την Κηφισιώτικη υποδοχή και με αποτελεσματικό μπλοκ και κόντρα μπάλα έφτασαν στο 21-13. Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας 21-16, όμως το σετ πήρε η ομάδα από τη Βουλγαρία με 25-18 με επίθεση του Ρεμπεϊρόλ.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ακολούθησε τη Νεφτοχιμίκ μέχρι το 7-6, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 4-0 και να φτάνουν στο 11-6. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και να το κατακτούν 25-17.

Η απόδοση της Κηφισιάς ανέβηκε στο τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6. Η Νεφτοχιμίκ με διαδοχικούς πόντους πήρε «αέρα» τριών πόντων 9-6, το οποίο στη συνέχεια αύξησε στο +5, 19-14. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση πλησιάζοντας 20-18 έχοντας στη θέση του σερβίς τον Σπυριούνη, όμως οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και έκλεισαν το σετ 25-19.

*Οι πόντοι της Νεφτοχιμίκ προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 47 επιθέσεις, 17 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 35 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-19) σε 89΄

Νεφτοχιμίκ (Ιβάν Στάνεφ): Κράιτσοβιτς 3π. (2/2, 1 μπλοκ), Ρεμπεϊρόλ 18 (15/29επ., 3 μπλοκ, 78%υπ. 67%αρ.), Φαρίνα 14 (12/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντιμιτρόφ 3 (2/2επ., 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 5 (5/9επ.), Τρούχτσεφ 13 (9/18επ.) / Ιβάνοφ (λ – 84%υπ., 74%αρ.), Ραγκίν 2 (2/3επ.).

ΑΟΠ Κηφισιάς (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11π. (11/28επ.), Κανελλόπουλος, Πετρόφ 7 (7/12επ., 73%υπ., 40%αρ.), Ψυχουντάκης, Αντόνοβιτς 10 (10/26επ.), Καγιαλής 4 (4/8επ.) / Βελούδης (λ. – 59%υπ., 45%αρ.0, Κομητούδης 2 (2/2επ.), Σπυριούνης 1 (1/3επ.), Κονίδης.