Basket League : Δύσκολο πέρασμα για τον Παναθηναϊκό, μεγάλη εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ! (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Με επιμέρους σκορ 32-23 στην τελευταία περίοδο και πολυτιμότερο τον Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα με 96-93 του ΠΑΟΚ  που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό της Πυλαίας για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Με 27 πόντους του Ναν, 17 του Λεσόρ (9 ριμπ.) και σημαντικές λύσεις από Γκραντ, Γκριγκόνις οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να ξεπεράσουν το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, παρά την αστοχία από τα 6.75. Μέχρι τότε οι παίκτες του «δικεφάλου» είχαν το προβάδισμα με 44% στα τρίποντα και οδηγούς τους Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς που τελείωσαν το ματς έχουν από 20 πόντους.

Aπό την αρχή φάνηκε ότι οι δύο άμυνες ήταν αρκετά χαλαρές και ειδικά ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ εύστοχος στις προσπάθειές τους από κοντινή, μέση και μακρινή απόσταση. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα σε ολόκληρη τη διάρκεια και στο φινάλε της εναρκτήριας περιόδου ήταν μπροστά με διαφορά ενός πόντους (22-21).

Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν να διατηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα παίζοντας αρκετά όμορφο μπάσκετ στην επίθεση, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικά άστοχος έξω από τη γραμμή των 6,75μ. κι αδυνατώντας να πάρει το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά με το δεύτερό του τρίποντο στο ματς, ο Ναν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 44-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να «χτυπάει» διαρκώς στην επίθεση και να ανακτά άμεσα το προβάδισμα ξεφεύγοντας μάλιστα και με διαφορά έξι πόντων (52-46) με επιμέρους σκορ 10-2. Μάλιστα ξέφυγε και με επτά πόντους και στο 30′ ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Πυλαίας έγραφε 70-64 και το ενδιαφέρον ήταν πολύ μεγάλο.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου και με επιμέρους σκορ ισοφάρισε γρήγορα 72-72 στο 32′ αναγκάζοντας τον κόουτς Καντσελιέρι να καλέσει τάιμ άουτ για να σταματήσει τη ροή του παιχνιδιού. Οι «πράσινοι» είχαν το μομέντουμ και το εκμεταλλεύτηκαν προσπερνώντας ακόμα και με έξι πόντους (78-84, 36′) κι έχοντας αποκτήσει πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Οι «ασπρόμαυροι» δεν παραδόθηκαν και πλησίασαν δύο φορές στον πόντο (83-84, 85-86), όμως δύο σερί τρίποντα από τους Γκραντ και Γκριγκόνις διαμόρφωσαν το 85-92 στο 39′ και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον ΠΑΟΚ, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους με 96-93.

Δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96