Basket League : Εντυπωσιακή η ΑΕΚ κόντρα στην Καρδίτσα (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Με την τριάδα Χαμπ, Μπράις και Κουζμίνσκας να σημειώνει 58 πόντους, η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στην Καρδίτσα επικρατώντας με 96-65 για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» τελείωσαν το παιχνίδι με 26 ασίστ με τον Ντράγκαν Σάκοτα να παίρνει σκορ από τους περισσότερους παίκτες που χρησιμοποίησε. Μάλιστα η ΑΕΚ έφτασε τους 96 πόντους έχοντας άποντο τον περσινό πρώτο σκόρερ της λίγκας, Χάντερ Χέιλ (0/6 σουτ).

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους. Κράτησαν τους αντιπάλους τους χαμηλά στο σκορ και έχοντας εξαιρετική δημιουργία (18 ασίστ στο πρώτο μέρος) έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 23-9 και πήγαν στα αποδυτήρια με έχοντας φτάσει τους 50 πόντους.

Η ομάδα της Καρδίτσας στηρίχθηκε κυρίως στους Γουότσον (17π.) και Κασελάκη (14π., 6ριμπ.), ωστόσο δεν κατάφερε να σταματήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε ο Χαμπ έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (87-55) ενώ αυτή έφτασε ως και το +33 (92-59) δύο λεπτά πριν από το τέλος (96-65).

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65.