EHF European Cup Γυναικών : Δύσκολο το έργο της Πυλαίας, ήττα με 8 γκολ στο πρώτο ματς

Η ΑΕΣΧ Πυλαίας γνώρισε την ήττα με 33-25 από την Ίστογκου στο πρώτο ματς του 2ου γύρου του EHF European Cup Γυναικών, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό.

Αν και η ομάδα του Θοδωρή Καραγκιοζόπουλου πάλεψε σθεναρά, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 13-12 υπέρ των γηπεδούχων, οι Ελβετίδες διαιτητές Χάρντεγκερ-Χάρντεγκερ είχαν αρκετή δουλειά σε έναν σκληρό αγώνα, που τελικά κατέληξε υπέρ της Ίστογκου.

Η Πυλαία ξεκίνησε δυνατά, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 10-10 λίγο πριν το ημίχρονο, χάρη στην αποτελεσματικότητα της Χριστοφόρις, που σημείωσε 8 τέρματα, και της Καραχαρίση, που προσέθεσε 7. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Ίστογκου βρήκε ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι το τελικό 33-25.

Σημαντική βοήθεια για την Πυλαία πρόσφεραν επίσης η Μαλλέ με 3 γκολ και η Κουκλοτίδου με 2, ενώ το παιχνίδι είχε ένταση και σκληρές μονομαχίες, με τις δίλεπτες αποβολές να είναι 4-0 υπέρ της Πυλαίας. Σ

Ο επαναληπτικός θα κρίνει την πρόκριση, με την Πυλαία να αναζητά μια ανατροπή για να συνεχίσει στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-4, 8-7, 10-10, 13-12 (ημχ), 16-13, 20-17, 23-18, 26-19, 29-22, 33-25.
Διαιτητές: Χάρντεγκερ- Χάρντεγκερ (Ελβετία), Παρατηρητής: Μπόνιφερτ (Ουγγαρία), Δίλεπτα 4-0, Πέναλτι 2/4-1/2.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Καραγκιοζόπουλος): Αρσένογλου, Μίγκα, Αθανασία Τσιγαρίδα 1, Χριστοφόρις 8, Καραχαρίση 7, Θεοδοσοπούλου, Παπαδοπούλου, Νικολοπούλου, Κουκλοτίδου 2, Βασιλειάδου, Αθηνά Τσιγαρίδα 1, Μαλλέ 3, Καραβέλη, Πανώρα 1, Παναγιωτίδου 2, Χατζοπούλου.