Handball Premier : Φινάλε ακατάλληλο για… καρδιακούς, η Δράμα νίκησε με γκολ του Κρητικού! (vid)

Η Δράμα πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 28-27 επί του Ιωνικού ΝΦ, χάρη σε γκολ του Κρητικού στην εκπνοή, διατηρώντας το αήττητο και φτάνοντας στο 4×4 στη Handball Premier. Σε ένα ματς με ένταση, εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι το τέλος, η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη κατάφερε να επικρατήσει, παρά την ισχυρή αντίσταση του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 11-6 στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά η Δράμα αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στο ημίχρονο σε 16-15. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν μάχη σώμα με σώμα, με τον Ιωνικό να παίρνει ξανά προβάδισμα 22-21 στα μισά του ημιχρόνου. Η Δράμα όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και με το δραματικό γκολ του Κρητικού στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήρε τη νίκη.

Κορυφαίος για τη Δράμα ήταν ο Παπαδόπουλος με 8 τέρματα, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Κοτσιώνη με 4 γκολ. Από τον Ιωνικό, ο Ηλιόπουλος και ο Δεληχρήστος σημείωσαν από 6 γκολ, αλλά η απόδοσή τους δεν ήταν αρκετή για να αποτρέψουν την ήττα.

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-8, 6-11, 8-12, 11-14, 15-16 (ημχ), 17-19, 2-19, 22-21, 22-25, 24-26, 28-27
Διαιτητές: Τόλιος- Τσιάνας, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 2/3-2/2

Δράμα ‘86 (Βαλαβάνης): Κρητικός 3, Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος 3, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης 1, Μανωλούδης 2, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 8, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 1.

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Καραμπουρνιώτης 1, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης, Μελετάκος, Συγγάρης, Αποστόλου 2, Ηλιόπουλος 6, Α. Βασιλείου, Ι. Βασιλείου 4, Δεληχρήστος 6, Νάκος, Ραντοβάνοβιτς, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 1, Λιόλιος 5, Μπούτος 2.