Handball Premier : Γκραν γκινόλ ματς στο Κιλκίς, ο Κουτουλογένης “ψαλίδισε” τις ελπίδες του Ζαφειράκη για νίκη (vid)

Σε ένα δραματικό φινάλε, ΓΑΣ Κιλκίς και Ζαφειράκης Νάουσας μοιράστηκαν βαθμούς με τελικό σκορ 22-22, μετά από έναν ισορροπημένο αγώνα γεμάτο εναλλαγές στο σκορ. Ο Ζαφειράκης έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, καθώς προηγήθηκε με 13-18 στο 44ο λεπτό και με 21-22 χάρη στο γκολ του Βαφείδη λίγο πριν το τέλος (59:48). Όμως, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με γκολ του Κουτουλογένη στα τελευταία δευτερόλεπτα (59:56), κατάφεραν να αποσπάσουν την ισοπαλία.

Ο Ζαφειράκης διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι παίκτες του Κιλκίς βρήκαν τις λύσεις, μειώνοντας τη διαφορά και τελικά ισοφαρίζοντας στην εκπνοή. Ο Ελευθεριάδης ήταν ο κορυφαίος σκόρερ για το Κιλκίς με 6 τέρματα, ενώ ο Σιγγιρίδης και ο Μπέρεζνι προσέθεσαν από 4 γκολ ο καθένας. Από τον Ζαφειράκη, ο Αθανασιάδης ξεχώρισε με 5 τέρματα, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Λόλα με 4.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 6-3, 7-5, 8-6, 9-10 (ημχ), 12-12, 13-15, 13-18, 16-19, 18-20, 22-22
Διαιτητές: Κόκκινες: 36:23 Αλεξανδρίδης- 44:32 Μπόλας, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 2/3-1/3

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μήγγας, Ελευθεριάδης 6, Φώτογλου, Αλεξανδρίδης, Κουτουλογένης 1, Ζώτος, Μπουτκάρης 2, Κουσίδης, Δομπρής 4, Μπέρεζνι 4, Σιγγιρίδης 4, Καρβουνίδης, Στανκίδης, Παπαγιάννης 1, Αντωνίου, Παντικίδης.

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Θεοδωρόπουλος, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Ροτζιος, Μισαηλίδης 3, Αθανασιάδης 5, Αποστολίδης 2, Ταραμονλής, Μπιτέρνας 1, Αναστασάκης, Βαφείδης 2, Τσατσας 3, Λόλας 4, Δεληγιάννης.