Handball Premier : Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ (vid)

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη Handball Premier κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 18-35, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο τις αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά, 8-9, και αφού ανέβασε ακόμα περισσότερο ρυθμό, αύξησε και τη διαφορά, 9-14. Σε μία κατάσταση σταθεροποίησης της απόδοσής του, ο Δικέφαλος πήρε σαφές προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 10-16.

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, απλοποίησε περισσότερο τα πράγματα, αφού η διαφορά αυξήθηκε αισθητά, 13-22. Με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, και όμορφες επιλογές στο κομμάτι της επίθεσης, ο Δικέφαλος έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 17-30.

Στο τελευταίο επτάλεπτο της αναμέτρησης, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 18-35.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 8-9, 9-12, 9-14, 10-16 (ημχ), 12-19, 13-22, 14-26, 16-29, 17-32, 18-35
Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-1/1

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Ν. Αντωνιάδης, Μαρκατάτος, Θ. Αντωνιάδης, Συντριβάνης, Κουκμίσης 4, Ντανουλέτ, Τσαρδάκης 2, Δάιος, Βλαχόπουλος, Μαρίνος, Κουβράκης 5, Μαντάς 3, Χατζίδης, Κυριακίδης 4, Γαβανάς, Τζιάκης
ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 3, Τσαμουρίδης 5, Νικολαιδης 3, Ιωάννου, Κ. Κουκμίσης 3, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 5, Ν. Κουκμίσης 6, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου 4, Τριανταφυλλίδης, Ήτζιος, Ζωρος.