Καταιγιστική ΑΕΛ, τρομερός Μωραΐτης και 3-0! (vid)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την ΑΕΛ στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ηρακλή και έφτασε άνετα στο τελικό 3-0, έχοντας ως κορυφαίο στο ματς τον Παναγιώτη Μωραΐτη που πέτυχε δύο εξαιρετικά τέρματα.

Ο Γηραιός από την άλλη, στο ντεμπούτο του Θανάση Στάικου στον πάγκο του, ήταν η “σκιά” του εαυτού του και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε με την παρουσία του πως το ματς ήταν ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στη Super League 1.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έχει το απόλυτο 4×4 από το ξεκίνημα της σεζόν, με τον Ηρακλή την ίδια ώρα να μην έχει γνωρίσει ακόμα τη χαρά της νίκης.

Πριν την αναμέτρηση, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Η ΑΕΛ σκόραρε με το… καλημέρα και έβαλε “φωτιά” στις εξέδρες του AEL FC Arena! Ο Μούργος από δεξιά έκανε σέντρα ακριβείας και ο ανενόχλητος Μωραΐτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννίκογλου (1-0).

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει και στο 18′ είχε μια καλή στιγμή, όταν ο Χριστοδουλόπουλος κινήθηκε ωραία από αριστερά, πάσαρε στον Ντουκουρέ κι αυτός δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Περντρέου.

Στο 27′ ο Πασάς μπήκε απειλητικά από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα με στόχο να βρει τον επερχόμενο Μούργο αλλά ο Παπασάββας έκοψε σε κόρνερ.

Στο 42′ ο Χριστοδουλόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα 35 περίπου μέτρα και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Περντρέου.

Δύο λεπτά μετά, μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Κοσονού σέντραρε από αριστερά, ο Γιαννίκογλου απέκρουσε πριν ο Πασάς στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ο Κώστας Παπαγεωργίου που πήρε το ριμπάουντ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο και μάλιστα με έναν “κεραυνό” του Παναγιώτη Μωραΐτη, ο οποίος έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα και η μπάλα “καρφώθηκε” στο “Γ” της εστίας! (2-0).

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Τσιριγώτης έπιασε το σουτ, ο Πεντρέου έπεσε στην πορεία της μπάλας και μπλόκαρε.

Το ματς είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ηρακλή να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει, κάνοντας μόνο σπασμωδικές κινήσεις. Στο 80′ τα πάντα τελείωσαν, όταν ο Μπαριέντος βρήκε τον Πασά στον κενό χώρο και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ, “έγραψε” το 3-0.

Στο 87′ δυνατό σουτ του Καλουτσικίδη και μια καλή στιγμή μετά από αρκετή ώρα για τον Ηρακλή.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης) : Περντρέου, Τριμμάτης, Βαφέας, Στάμου (78′ Ηλιάδης), Κοσονού, Μπαριέντος, Οικονόμου (60′ Γιαξής), Παπαγεωργίου Κ. (71′ Παναγιωτίδης), Πασάς, Μούργος (77′ Παπαδόπουλος), Μωραΐτης (70′ Ακόστα)

Ηρακλής (Θανάσης Στάικος) : Γιαννίκογλου, Κυβρακίδης (64′ Κούστα), Καλουτσικίδης, Τασουλής (46′ Κυνηγόπουλος), Παπασάββας, Χάμοντ, Αναστασίου, Ντουκουρέ (83′ Πατράλης), Διαμαντής, Χριστοδουλόπουλος (46′ Τσιντώνης), Τριμμάτης