Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με ανατροπή για τον Φίλιππο Βέροιας (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο Φίλιππος Βέροιας πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της National League 1, επικρατώντας του ΚΑΟ Δράμας με 65-58 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Σε έναν αγώνα με εναλλαγές στο σκορ και δυνατές μονομαχίες, η ομάδα του Δημήτρη Κοθρά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Δράμας να προηγείται με 16-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και να διατηρεί το προβάδισμα στο ημίχρονο με 32-26. Ο Φίλιππος, όμως, ανέβασε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά σε 48-47. Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κοθρά έπαιξαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 65-58.

Κορυφαίοι για τον Φίλιππο Βέροιας ήταν ο Ελευθεριάδης και ο Μελαδιανός με 13 πόντους έκαστος, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Κωστίκα με 11 πόντους. Από τον ΚΑΟ Δράμας, ο Ζαφειρούδης ξεχώρισε με 17 πόντους, ενώ ο Σεργιένκο προσέθεσε 15.

Φίλιππος Βέροιας-ΚΑΟ Δράμας 65-58
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τούσης-Καννής
Δεκάλεπτα: 15-16, 26-32, 47-48, 65-58
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κωστίκας 11, Ελευθεριάδης 13, Ταζόπουλος 6, Κάτζος, Μαλανδρής 10, Μελαδιανός 13(2), Πεχλιβανίδης 2, Παπαδόπουλος 2, Δουλαλας, Μπένας 8(1).
ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Μάρκοβιτς 7, Ζαφειρούδης 17(2), Τραπεζάνογλου 2, Μπέσσας 5(1), Ράντονιτς 5(1), Κολότσιος, Σεργιένκο 15, Μόλης 5(1), Σταμούλης 2, Στεφανίδης.