Basket League : Επιβλητικός ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη (+HIGHLIGHTS και δηλώσεις)

Την πρώτη «κατοστάρα» της BaskeT League πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ στη νίκη επί του Άρη (102-72) για τη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν από την αρχή της αναμέτρησης βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και αποκτώντας από την άμυνα εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην πεντάδα του με τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του στο ματς της περασμένης Παρασκευής (11/10) κόντρα στη Ζάλγκιρις, και με έξι πόντους του Γάλλου σέντερ προηγήθηκε με 19-5 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Σάσα Βεζένκοφ να φτάνει τους 10 πόντους τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +23 (35-12).

Με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ και καλάθι του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 25 πόντους (42-17), 2’ και 15’’ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 26 (57-31) και τους «ερυθρόλευκους» να έχουν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα παραγωγικότητας.

Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-3 με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους κατέβασαν τη διαφορά στους 20 (60-40) στο 24’ του αγώνα και με νέο καλάθι του Ντε Τζούλιους στους 17 (64-47) με 4’ 37’’ να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε με σερί 12-0 με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και η διαφορά ανέβηκε στους 29 (76-47) 1’ και 42’’ πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.