Basket League : Πρώτη νίκη για το Περιστέρι (+HIGHLIGHTS)

Mε επιμέρους σκορ 21-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο και χάρη στη σημαντική συνεισφορά των Αβδάλα και Έντι, το Περιστέρι επικράτησε με 82-72 του Πανιώνιου για τη δεύτερη αγωνιστική παίρνοντας το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στην Basket League.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Έντι που σημείωσε 24 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 30 βαθμούς στην αξιολόγηση. Με 16 πόντους και πολύ καλές επιλογές στην τέταρτη περίοδο ο Αβδάλας έβαλε το δικό του λιθαράκι στην επικράτηση των γηπεδούχων. Από τους «κυανέρυθρους» που γύρισαν το ματς από το -19 αλλά λύγισαν στο τέλος, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβις με 18 πόντους.

Με 9/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα το Περιστέρι επέβαλλε από νωρίς τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση με συνέπεια να προηγηθεί με 33-14 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, με τον Τζάρελ Έντι να έχει 16 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασαν, βελτιώνοντας την απόδοσή τους και με επιθετική αιχμή τον Κάναντι μείωσαν στους δέκα (41-31) στο 15’ αφού έκαναν επιμέρους σκορ 15-8. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το ημίχρονο (53-40).

Στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους οδηγώντας σε λάθη τους παίκτες του Λημνιάτη και βρήκαν λύσεις στο transition. Με επιμέρους 19-5 ο Πανιώνιος έκανε την ολική ανατροπή περνώντας μπροστά (59-58) στο 27’. Με αυτό το προβάδισμα (62-61) μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση να παραμένει αμείωτο. Το Περιστέρι βρήκε ξανά λύσεις στην επίθεση, αυτή τη φορά με τον Νεοκλή Αβδάλα. Το τρίποντο του Έντι στο 38’ έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (79-68) για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 33-16, 53-40, 61-62, 82-72.