Ο Τζιώρας στο 90+2′ έδωσε τον βαθμό στη Νίκη Βόλου

Ούτε και σήμερα μπόρεσε να πάρει το πρώτο του «τρίποντο» στη σεζόν η Καβάλα, μένοντας στο 1-1 με τη Νίκη Βόλου, για την 4η αγωνιστική της Super League 2. Οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν στο 80΄με το «ψαλιδάκι» του Μάντιτς, ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 90+2΄η Νίκη ισοφάρισε με τον Τζιώρα.

Κακής ποιότητας το πρώτο μέρος, με τις καλές στιγμές να είναι ελάχιστες μπροστά από τις δύο εστίες. Φάνηκε η κόπωση κάποιων ποδοσφαιριστών του ΑΟΚ μετά την υπερπροσπάθεια και τα 120 λεπτά που έπαιξαν την Τετάρτη με τον Αστέρα Τρίπολης για το κύπελλο. Από μία καλή ευκαιρία έχει να θυμάται η κάθε ομάδα στο ημίχρονο. Στο 14΄ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Γαβριηλίδης πήδηξε ψηλότερα από όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Η «απάντηση» της Νίκης ήρθε στο 28΄, όταν ο Βερνάρδος βρέθηκε απέναντι από τον Αστρά, αλλά το πλασέ του (από πλάγια θέση) εξουδετερώθηκε από τον 27χρονο τερματοφύλακα.

Στο 47΄οι Βολιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, όταν συνεργάστηκαν από τα αριστερά και τον Αρίας να μπαίνει στην περιοχή, να γυρίζει στον Δούμτση που από καλή θέση σούταρε λίγο άουτ. Στο 60΄πήρε την κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Κατσούρρι, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «Αργοναύτες» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό. Ο ΑΟΚ προηγήθηκε στο 80΄με το τρομερό «ψαλιδάκι» του Μάντιτς έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Γκέκα. Ωστόσο, στο 90+2΄ήρθε το σοκ για τους γηπεδούχους, με τον Τζιώρα να ισοφαρίζει με κεφαλιά για το τελικό 1-1.

Καβάλα (Νίκος Καραμπετάκης): Αστράς, Τσαμούρης (67′ Σμίλτος), Ίτσιος, Πάσαγκιτς, Κατσούρι, Δημητριάδης (59′ Γκέκας), Γαβριηλίδης, Λέλεκας (59′ Μέτσε), Παπαδόπουλος (59′ Ολιβέιρα), Ομπιόχα (33′ Κασέμι)

Νίκη Βόλου (Στέλιος Ξηροφώτος) : Τσέλιος, Οικονομόπουλος, Ματάους, Προδρομίτης, Σίλβα, Κάρλος (58′ Τζιώρας), Λίταινας (86′ Βλάχος), Γκαντέλιος, Δούμτσης (58′ Σπυρίδης), Αρίας (66′ Τσιλιγγίρης), Βερνάρδος