Πρώτο ροζ φύλλο με ανατροπή για τους Αετούς Βέροιας (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Οι Αετοί Βέροιας πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή ανατροπή και επικράτησαν της Ανόρθωσης Βόλου με 82-66 στο κλειστό «Δημήτριος Βικέλας», επιστρέφοντας στις νίκες μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα των Αετών, το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Η ομάδα του Βόλου κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 35-36, εκμεταλλευόμενη μια αμυντική χαλάρωση των γηπεδούχων. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 10 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Σάκη Ιατρού (είχε χρέη προπονητή στο σημερινό παιχνίδι, μαζί με τον Αντώνη Δαχρετζή) έδειξαν χαρακτήρα και με σφιχτή άμυνα και έξυπνες επιθέσεις γύρισαν το παιχνίδι.

Κορυφαίος των Αετών ήταν ο Δημήτρης Αποστολίδης, ο οποίος με 17 πόντους (4 τρίποντα) οδήγησε την ομάδα του σε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από κοντά και ο Νίκος Τσιόγκας με 15 πόντους (3 τρίποντα) και ο Γιώργος Κόκκινος & Άγγελος Γάτσος με 14 πόντους. Η ευστοχία από τα 6,75μ. και η βελτίωση στην άμυνα έκαναν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, οδηγώντας τους Αετούς στη νίκη.

Από την πλευρά της Ανόρθωσης Βόλου, ο Μπόγδανος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 21 πόντους (3 τρίποντα), προσπαθώντας να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως η αμυντική τους αστάθεια στο τέλος του αγώνα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Επόμενο παιχνίδι της ομάδας από την Ημαθία (την 3η αγωνιστική έχει ρεπό), την Κυριακή 27/10 και ώρα 17.00 στην Καρδίτσα με την τοπική Αναγέννηση.

Δεκάλεπτα: 21-16, 35-36, 54-54, 82-66

Αετοί Βέροιας (Σάκης Ιατρού/Αντώνης Δαχρετζής) : Ροδόστογλου 3, Δαχρετζής  3(1), Τσιόγκας 15(3), Παπαδόπουλος 2, Κόκκινος 14, Πισιώτης 8, Γάτσος 14, Αποστολίδης 17(4), Γιανναράς, Σαζακλίδης 4, Νικάι 2, Πουρλίδας.

Ανόρθωση Βόλου (Γιώργος Βλιώρας): Μπόγδανος 21(3), Παρασκευάς 5, Λογοδότης 9(1), Σιμάκης 15(1), Ζησόπουλος 8(2), Ιλτσόγλου 2, Μισαηλίδης 4, Ιντό 2, Στύλας.