Σκόραρε νωρίς και άντεξε με 10 παίκτες η Ηλιούπολη

Η Ηλιούπολη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Αστέρας AKTOR Β με 1-0, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από την απόδοση του τερματοφύλακα Ντόκιτς και τη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο τέλος. Ο Θωμάς Γράφας έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Κυανέρυθρων και είδε την ομάδα του να παίρνει τους τρεις βαθμούς, παρά την πίεση που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά μετά από σέντρα άνοιξε το σκορ για την Ηλιούπολη. Στο 51’ η γηπεδούχος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Φουρλάνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, δίνοντας στον Αστέρα το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η ομάδα του Αστέρα πίεσε για την ισοφάριση και είχε σημαντικές ευκαιρίες, κυρίως με τον Μπατζώνη στο 58’, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντόκιτς. Η μεγαλύτερη στιγμή του αγώνα ήρθε στο 80’, όταν ο Κετού κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος. Ωστόσο, ο Ντόκιτς έπεσε σωστά και απέκρουσε, κρατώντας το 1-0 για την Ηλιούπολη.

Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων μέχρι το τέλος, το σκορ παρέμεινε και η Ηλιούπολη πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Ο Αστέρας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του και έφυγε με άδεια χέρια από τον αγώνα.

Ηλιούπολη (Θωμάς Γράφας): Ντόκιτς, Καρανίκας (71′ Κρέτση), Μαϊδανός, Πολυχρόνης, Μαριάνοβιτς, Φουρλάνος, Βασιλούδης (53′ Λάμτσε), Θωμαΐδης (71′ Ενομό), Αλμέιδα (59′ Μάνος), Αλεξόπουλος (71′ Β. Πολίτης), Μαυριάς

Αστέρας AKTOR Β (Στάικος Βεργέτης): Αρχοντακάκης, Κάρδαρης (90+4′ Κεδίκογλου), Μπουσάι, Γρομητσάρης (87′ Καραγλάνης), Λάσκαρης, Σαμπάιο (46′ Τουρκοχωρίτης), Ντέτλερ (46′ Κάλα), Προύντζος, Κετού, Κωστέας (46′ Μπατζώνης), Οκό